Nowe życie starego domu z lat 70-tych w Katowicach. Efekt robi wrażenie

Jego powierzchnia to 225 m kw. Szeregowy dom z lat 70-tych znajduje się w Katowicach. Ducha nowoczesności nadała mu niedawna przebudowa, która przeprowadzona została według projektu Grzegorza Layera we współpracy autorskiej z Judytą Gandor i Aleksandrem Krajewskim.

Projekt pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w budownictwie z okresu PRL. Szeregowy dom poddano gruntownej przebudowie. Mieszkańcy zyskali nową klatke schodową, obniżony poziom parteru i poczucie przestrzeni. To ostatnie osiągnięto poprzez likwidację wszystkich ścian wewnętrznych. Większe są też okna, a dach został podniesiony. Za część architektoniczną przebudowy odpowiedzialny był Aleksander Krajewski. W efekcie dom zyskał otwarty plan, który można swobodnie aranżować, odpowiednio rozmieszczając w nim wszystkie funkcje.

Wnętrze zyskało czytelny układ. Na parterze powstała strefa dzienna składająca się z przedpokoju, jadalni, salonu i kuchnię ze stołem barowym. Wydzielone zostały jedynie spiżarnia oraz łazienka, które ukryte zostały w centralnym trzonie, zaakcentowanym jasnozielonym kolorem. Przestronną, dobrze doświetloną klatką schodową można teraz wygodnie dostać się na piętro i na dach, gdzie powstał taras.

Część prywatna zaaranżowana została na piętrze. Powstały tam sypialnie, łazienki i gabinet do pracy. Przestrzenie parteru i piętra swobodnie przenikają się dzięki pozostawionym otwarciom oraz świetlikowi pomiędzy nimi.


Założeniem projektu było sięgnięcie do ponadczasowej estetyki polskiego modernizmu lat 70. Proste, duże zabudowy – „meblościanki”, organizują przestrzeń i podkreślają jej geometrię. Wykończenie drewnem, wraz z elementami ryflowanymi ociepla wnętrza, nawiązując jednocześnie do popularnych niegdyś boazerii. Jasna betonowa posadzka stanowi neutralne tło dla bardziej wyrazistych mebli oraz dodatków. Odkryte elementy nowego układu konstrukcyjnego – stalowe słupy oraz belki – w subtelny sposób oddzielają wizualnie poszczególne strefy parteru – opisuje autor projektu.

Ka koniec oświetlenie. Zastosowano tu dwa rozwiązania – geometrycznie rozmieszczone, neutralne oprawy techniczne oraz wyróżniające ważniejsze miejsca, bardziej dekoracyjne lampy, stylem nawiązujące do okresu powstania budynku.

_

O pracowni:

Grzegorz Layer Architekt to pracownia projektowa z siedzibą w Katowicach. Jej założyciel specjalizuje się w projektowaniu budynków jednorodzinnych, wnętrz oraz przestrzeni publicznych. O wszechstronności architekta świadczą liczne projekty, które cechuje unikalny styl. Grzegorz Layer ma też doświadczenie w projektowaniu scenografii. To właśnie zaproponowany przez niego układ podziwiali widzowie spektakli w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku czy teatrze Schauspiel Frankfurt. Więcej projektów architekta znajdziecie na naszej stronie klikając TUTAJ.

projekt: Grzegorz Layer

współpraca autorska: Judyta Gandor i Aleksander Krajewski

zdjęcia: Grzegorz Layer

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Katowice | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie