Nowy Bar Prasowy w Warszawie. Drugie wcielenie legendarnego baru mlecznego!

Nowy Bar Prasowy w Warszawie powstał przy ulicy Zajęczej 1a, a jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Sojka & Wojciechowski. Właściciele nowego Baru Prasowego prowadzą dwa legendarne już warszawskie bary mleczne: pierwszy Bar Prasowy przy ulic Marszałkowskiej (nieopodal Placu Zbawiciela) obchodzi niebawem 70 lat istnienia. Kolejny to  bar Gdański na Muranowie, który jest równie dobrze znany warszawiakom. Właście przyszedł czas na stworzenie trzeciego lokalu, który jest przedłużeniem historii pierwowzoru z Marszałkowskiej. 
Niech żyją Bary mleczne! Drugą młodość przeżywały już dekadę temu, ale dziś w czasach powszechnego kryzysu smaczny posiłek w rozsądnych pieniądzach znów jest na wagę złota. Polacy przyzwyczaili się do jedzenia na mieście, ale ceny lunchy w dużych aglomeracjach już dawno przebiły mityczne 30 zł i nadal rosną. Z tej sytuacji doskonale zdają sobie sprawę właściciele sieci barów mlecznych „Mleczarnia” Prowadzą je już od wielu lat, a ich perłą w koronie są legendarne mleczaki „Prasowy” i „Gdański”. Zwłaszcza ten pierwszy od lat budzi dobre skojarzenia, kiedy więc postanowili otworzyć kolejną lokalizację pojawił się pomysł nawiązania do legendy (która w tym roku obchodzi swoje 70 urodziny).
Do pracy nad projektem inwestorzy zaprosili architektów z pracowni Sojka&Wojciechowski, z którymi pracowali już przy okazji oryginalnego baru Prasowego. W końcu kto lepiej mógł zinterpretować jego nową odsłonę. Architekci faktycznie postanowili zabawić się nawiązaniami do oryginalnego projektu z 2012 roku. Jednak głównym założeniem było stworzenie uniwersalnej wersji mleczaka, aktualnego dla dzisiejszych czasów. Bez zadęcia na szykowną restaurację, raczej nowa interpretacja miejsca dla każdego. Gdzie równie dobrze będą czuli się studenci i emeryci, jak i biznesmeni, którzy w ramach mody na oszczędzanie bez sentymentu zamienią modne restauracje na klasycznego „mleczaka”. Miejsce, które nie będzie odstawało estetyką od prężnie rozwijającego się Powiśla i licznych nowych inwestycji (m.in. Elektrociepłowni Powiśle znajdującej się po drugiej stronie ulicy).

Wracając do designu, każdy z bywalców oryginalnego Prasowego może zabawić się w poszukiwanie odniesień, zarówno w kolorystyce, użytych materiałach, jak i wzorach np. mozaika na posadzce w Prasowym na Marszałkowskiej jest jedynym zachowanym elementem z oryginalnego wystroju z lat 50-tych więc nie mogło zabraknąć jej i tutaj. Charakterystyczna jest również duża czarna ściana, która nawiązuje do pierwowzoru.
Oryginalnie była wykonana z lakierowanego na czarno szkła, w nowej odsłonię baru z 2012 roku, szkło zostało zastąpione przez potężną czarną, laminowaną ścianę z miejscem do wpinania charakterystycznych literek. Teraz jej forma została maksymalnie uproszczona ale nadal pełni w lokalu główną rolę. Nie będziemy zdradzać pozostałych elementów, niech każdy zabawi się sam w ich wynajdywanie odwiedzając, zarówno oryginalny Prasowy na Marszałkowskiej, jak i jego nowe wcielenie na Zajęczej 1a. Tym bardziej, że w ramach obchodów 70-lecia, odświeżone zostało menu, a za jego nową odsłonę odpowiada Grzegorz Łapanowski, który wniósł klasyczną polską kuchnię na nowy poziom.

O pracowni:
Sojka & Wojciechowski – założyliśmy naszą pracownię w 2004 roku, będąc jeszcze na studiach na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Zaczęliśmy od projektowania małych form użytkowych i projektów wnętrz dla magazynów. Do dziś zaprojektowaliśmy wspólnie ponad 100 wnętrz – prywatnych i publicznych: od 30-metrowej kawalerki po ponad 600-metrowy klub sportowy w centrum Warszawy.

Mimo upływu czasu lubimy nazywać się młodym studiem projektowym. Wciąż na nowo czerpiemy inspiracje z miasta, w którym żyjemy, przemierzając je na skuterze, deskorolce, motocyklu. Z powodzeniem godzimy najnowsze trendy z klasyką, awangardą, formami industrialnymi, zawsze podchodząc do każdej realizacji ze świeżym spojrzeniem. Więcej na temat pracowni przeczytacie tutaj: http://sojkawojciechowski.pl

Zespół projektowy: Mikołaj Wojciechowski, Konrad Sojka, Maciej Granecki / Sojka & Wojciechowski http://sojkawojciechowski.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Wnętrza | Butik  | Restauracja  | whiteMAD na Instagramie  |