Nowy budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie

Będzie mieć cztery piętra i zbudowany zostanie przy Trasie Łazienkowskiej. Nowy biurowiec Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprojektowali architekci z pracowni DA Dziuba Architekci.

Koncepcyjny projekt zakłada budowę niewielkiego budynku biurowego o czterech kondygnacjach naziemnych. Jego charakterystycznym elementem będzie elewacja, która składać się będzie z “żyletek” rozmieszczonych pod różnymi kątami. Dodatkowa kondygnacja znajdzie się pod ziemią.

Ministerstwo chce, by pracownicy resortu pracowali możliwie blisko głównej siedziby, dlatego nowy budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstanie na tyłach zabytkowego budynku z 1935 r. przy al. Szucha. To właśnie na tyłach głównej siedziby znajduje się pusta działka pod adresem Armii Ludowej 3/5, którą zajmie nowy budynek. W tym miejscu jeszcze niedawno stał budynek kina Klub. Ten ostatni został jednak rozebrany w 2016 r.

W latach 30. XX wieku dzisiejsza aleja Szucha utraciła swój ogrodowo-parkowy charakter, przekształcając się w rejon urzędów administracji publicznej. Jednym z nowo powstałych budynków był gmach zaprojektowany w 1929 r. przez architektów Tadeusza Leśniewskiego i Stefana Colonnę-Walewskiego. Budowę gmachu, powstałego na potrzeby Najwyższej Izby Kontroli, ukończono w 1935 r. Budynek ze względu na nowoczesną konstrukcję i staranne wykończenie utrzymane w stylu art deco stał się jednym z najnowocześniejszych urzędów ówczesnej Warszawy.

Wznoszenie nowych budynków w takim miejscu musi zatwierdzić konserwator zabytków. Ministerstwo ma już wstępne uzgodnienia w tej kwestii.


Kiedy zbudowany zostanie nowy gmach? W tym roku budowa na pewno nie ruszy. Jak dowiedzieli się dziennikarze Gazety Wyborczej, realizacja nowego budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych ma zakończyć się w ciągu trzech lat.

projekt: Dziuba Architekci, źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czytaj też: Warszawa | Biurowiec | Elewacja | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Obecna siedziba MSZ w Warszawie przy al. Szucha, fot. M. Jasiulewicz / MSZ