Wizualizacja nowego dworca

Nowy dworzec kolejowy w Słupsku

Nowy dworzec kolejowy w Słupsku zbudowany zostanie w miejscu poprzedniego, który otwarty został nieco ponad 30 lat temu. Kolejarze właśnie ogłosili przetarg na rozbiórkę starego budynku i budowę nowego gmachu.

Przetarg zakłada też remont pobliskiego budynku biurowego. Zmieni się też otoczenie dworca. Będzie to już kolejny dworzec w Słupsku. Poprzedni otwarto w 1991 roku i ówcześnie był jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Modernistyczna bryła dworca wkrótce przejdzie do historii.

Nowy dworzec w Słupsku składać się będzie z dwóch trapezowych części, które powstaną po dwóch stronach tunelu na perony. Elewację budynku ozdobią płyty ceramiczne w kolorze nawiązującym do cegły. Projekt zakłada stworzenie wcięcia, które wyróżnione zostanie kasetonami elewacyjnymi ze stali.

W sumie nowy budynek dworca będzie miał trzy kondygnacje. Jedna podziemna, a dwie nadziemne. Pierwszą kondygnację zajmą usługi, a drugą lokal gastronomiczny. Dodatkowo pasażerowie zyskają hol, toalety, poczekalnię i kasy biletowe. Te ostatnie znajdą się na drugiej kondygnacji. Co ciekawe, zachowany zostanie neon “Słupsk”, który będzie można oglądać we wnętrzu dworca.

Budynek dworca z 1991 roku:

Budynek dworca otwarto w 1991 roku. fot. Tomasz Górny (Nemo5576), wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Nowe oblicze zyska budynek biurowy, który sąsiaduje z dworcem. Kolejarze planują jego termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W środku zbudowane zostaną nowe windy, a samo wejście zyska nowe oblicze. Parter małego biurowca ozdobią płyty ceramiczne. Pozostałe powierzchnie będą białe lub szare.

Przed budynkiem dworca zbudowany zostanie skwer z drzewami. Na oferty od wykonawców PKP S.A. czeka do 13 czerwca. Zwycięży najtańsza oferta. W sumie realizacja projektu budowy dworca ma trwać trzy lata. Dokumentację przygotowała firma Studium.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Elewacja | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie