ARCHITEKTURA

Otwarto “DOM” dla bezdomnych w Jankowicach. Powstał z odzyskanych materiałów!

Schronisko w Jankowicach to budynek niezwykły, przeznaczony dla osób bezdomnych,
niezaradnych życiowo, dla których nie ma miejsca w systemie. Są często “zbyt zdrowi”, aby mieszkać w DPS-ach i “zbyt niezdrowi”, aby korzystać z noclegowni. To właśnie  dla nich Siostra Chmielewska zbudowała „DOM”, który w świetnym stylu zaprojektowali architekci z pracowni xystudio. 

Duży parterowy budynek z pofalowanym dachem wkomponowuje się w okoliczne pola i pagórki. Nie widać go z drogi, ukryty jest za starymi drzewami rosnącymi wokół byłego szkolnego boiska. Z każdego okna rozpościera się sielski widok. W domu mieszczą się dwuosobowe pokoje ze wspólnymi łazienkami, kuchnia zaprojektowana w taki sposób, aby mieszańcy mogli pomagać w prostych pracach, jest jadalnia i świetlica. Pokoje są malutkie po to by być tylko miejscem do spania, mieszkańcy mają z nich wychodzić – to ważne. W opozycji do otwartych przeszklonych przestrzeni wspólnych, „cele” sypialne są małe i jednocześnie przytulne.Budynek jest podzielony na trzy główne strefy oddzielone ceglanymi murami. W strefie wejścia znajduje się część ogólnodostępna: kaplica, gabinety, sale rehabilitacyjne, świetlica i stołówka. W następnej części mamy 19 pokoi z łazienkami dostosowanymi do różnych stopni niepełnosprawności oraz pracownie. Na końcu jest część dla tych, którzy swoje życie poświęcili opiece nad bezdomnymi – trzy malutkie mieszkanka z aneksami kuchennymi. Trzeba pamiętać, że Jankowice są daleko od miasta, jest to w końcu malutka wieś, do której trzeba dojechać, a podopieczni potrzebują opieki 24h. Staraliśmy się zaprojektować część dla opiekunów w taki sposób, aby dać im namiastkę prywatności – ukryci z tyłu mają swoje miejsce, gdzie mogą odciąć się od otaczającej rzeczywistości.

Dziedziniec – miejsce najważniejsze, dzięki przeszkleniom daje poczucie większej przestrzeni. Główną funkcją jest jednak bezpieczeństwo podopiecznych. Łatwiej małej ilości opiekunów kontrolować kto co robi, bo jak mówi z uśmiechem Siostra: „oni zrobić mogą wszystko”.
Dziedziniec zdobi przepiękny mural „Cztery pory roku” autorstwa Marcina Czai – to pomysł Siostry, która chciała dodać mieszkańcom trochę koloru, przełamać ascezę tego budynku i sprawić, żeby jego serce było pogodniejsze. Budynek jest w pełni dostępny dla niepełnosprawnych. Miał być ekologiczny, samowystarczalny i tani w eksploatacji. Po części się to udało. Musieliśmy ze względu na gwałtowne podwyżki prądu i strefę geologiczną zrezygnować z pomp ciepła, ponieważ ogrzewanie gazem okazało się znacznie bardziej ekonomiczne i , co ważne, dużo prostsze w obsłudze. Pozostało więc ogrzewanie podłogowe, wentylacja z rekuperacją, ciepłe ściany i okna, ekologiczna oczyszczalnia ścieków, zbiorniki wody na deszczówkę do podlewania terenu. Ciekawym urozmaiceniem fasady jest ciekawe ułożenie cegieł, w czym wsparła “DOM” firma Wienerberger.

Spytacie o kolektory słoneczne – miały być ale… nikt w Jankowicach nie był zainteresowany skupem nagromadzonej energii, więc kolejne pro rozwiązanie poszło do śmieci.  Mamy za to ekologiczne materiały. Mamy ceramiczne ściany i elewacje wykonane z materiałów odrzuconych, trochę tak jak ci ludzie, pozbieranych z różnych stron. Jest cegła z dwustuletniego młyna, są dechy z rozebranych w okolicy starych stodół. Staraliśmy się, aby budynek o tak współczesnej formie stał się bliski mieszkańcom poprzez materiały oraz elewacje, których można dotknąć. Warto również dodać, że podczas budowy ośrodka nie ucierpiało ani jedno drzewo.” – mówią architekci z pracowni xystudio

Bardzo ważnymi elementami są zadaszenia i ławka. Wiele można od mieszkańców wymagać, ale z nałogu papierosowego wyleczyć się ich nie da. Tak jest. Stąd zadaszone tarasy i ławki, bo ten „nałóg” pomaga w integracji. Na froncie budynku mamy– długą starą belę – przyzbę, na której wszyscy siedzą, palą, obserwują, ale co najważniejsze – rozmawiają. Podczas otwarcia usiadłam na magicznej ławce i po chwili rozmawiałam już z zupełnie obcymi ludźmi o pogodzie, o sprzątaniu, o kwiatkach.

Autorzy: xystudio
Architekci: Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska
Współpraca autorska:
Architekci: Anna Prałat, Joanna Podleśna
Architektura wnętrz: xystudio
Konstrukcja: Gama Robert Gruza, Artur Więckus
Mural: Marcin Czaja
Generalny wykonawca: KROBEL Spółka z o.o. Spółka Komandytowa
Inwestor: Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia
Realizacja: 2019

 

View Comments

  • Dla tych co śpią w kanałach , lub na ulicy własne łożko otoczone ścianą to rarytas . Ludzie którzy nic nie robią dla pogubionych w życiu , czepiać się będą wiecznie . Za klawiaturą krytyka jest arcy-łastwa . Weż więc d...pę w troki i pokaż człowieku co
    ty zrobiłeś zamiast krytykować że sanktuarium spokoju dla potrzebujących jest za małe .

  • @spodlasa
    Serio? Według Ciebie ludzie, którzy poświęcili się innym i opiekują się potrzebującymi 24h/ dobę nie zasługują na własny kąt? Mają spać na podłodze?

    Może lepiej się zastanowić z jakiego powodu sypialnie tych biednych ludzi są małe? Może dlatego, że jednym z zamysłów było, żeby pomieścić jak najwięcej potrzebujących? Bo "siostrzyczka" wiedziała, że to tylko kropla w morzu potrzeb? A może dlatego, że jest to ważne, by w pewnym sensie "zmusić" ludzi do integrowania się? Żeby nie czuli się samotni, żeby wychodzili ze swoich pokoi i rozmawiali ze sobą?

    Zacznij coś robić dla innych, na pewno Ci to pomoże, zdasz sobie sprawę, że życie nie polega tylko na tym, żeby krytykować dobrych ludzi, tylko na tym, żeby coś z siebie dać, żeby mieć satysfakcję z tego, że nie marnujesz swojego czasu, że wnosisz coś dobrego do tego zepsutego świata. Spróbuj, serio polecam.

  • "Staraliśmy się zaprojektować część dla opiekunów w taki sposób, aby dać im namiastkę prywatności – ukryci z tyłu mają swoje miejsce, gdzie mogą odciąć się od otaczającej rzeczywistości." - "Pokoje są malutkie po to by być tylko miejscem do spania, mieszkańcy mają z nich wychodzić – to ważne." siostrzyczka zadbała o swoich

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej