Papcio Chmiel

Papcio Chmiel ma swój mural. Odsłonięto go w Gdańsku

Mural znajduje się na ścianie niewielkiego budynku przy ulicy Do Studzienki. Mural wykonał artysta Tuse, w którego wizji Papcio Chmiel przedstawiony został w otoczeniu Tytusa, Romka i A’Tomka.

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski to jeden z najsłynniejszych rysowników w historii Polski. Całe pokolenia znają jego komiksy. Zmarłego w styczniu artystę upamiętnił Tuse, czyli Piotr Jaworski, gdański artysta street-artowy, absolwent malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W dzielnicy Wrzeszcz Górny można zobaczyć między innymi jego mural, który upamiętania Zbigniewa Wodeckiego (róg ulic Do Studzienki i Fiszera).

Mural z wizerunkiem Papcio Chmiela odsłonięto w czwartek 8 kwietnia 2021 r. Mural zajął całą frontową ścianę parterowego, podłużnego budynku i zrealizowany został w technice charakterystycznej dla gdańskiego twórcy.

Czarno-biały mural przedstawia motywy z komiksów “Tytus, Romek i A’Tomek”. Obok postaci znalazły się ich dialogi. Wielokolorowy jest jedynie wizerunek uśmiechniętego Papcio Chmiela.

Papcio Chmiel


Papcio Chmiel zmarł 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Artysta został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Henryk Jerzy Chmielewski upamiętniony został również w Bielsku-Białej. Studio Filmów Rysunkowych w tymczasowej formie wyświetlało animowany wideo-mural, który przedstawił komiksowego Papcio Chmiela. Projekcję wyświetlano na ścianie Willi Rotha.

Czytaj też: Murale | Gdańsk | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

fot. Grzegorz Mehring (www.gdansk.pl)