ARCHITEKTURA

Pasaż Simonsa w Warszawie. Tragiczna historia domu handlowego.

Pasaż Simonsa był wielofunkcyjnym kompleksem handlowo-usługowym, wybudowanym w latach 1900-1903 u zbiegu ulic Długiej i Nalewek w Warszawie. Składał się z dwóch budynków i został wzniesiony na zamówienie berlińskiego kupca Alberta Simonsa, który wcześniej prowadził fabrykę galanterii metalowej oraz wytwórnię kamieni szmerglowych i szlifierskich. Mężczyzna postanowił jednak zmienić specjalizację i czerpać zyski z wynajmu powierzchni handlowej.

Projekt kompleksu wyszedł spod ołówka architekta inż. Terleckiego. Stanął na działce po zburzonym kościele i klasztorze Brygidek. Pierwszy budynek posiadał pięć pięter i dziedziniec otoczony czterema skrzydłami. W latach 1904–1906 od strony Nalewek dobudowano nowe, sześciopiętrowe skrzydło pasażu. Pomiędzy budynkami biegła nieistniejąca już dziś ulica Wyjazd. Front pasażu wyróżniał się szerokimi otworami okiennymi i licznymi szyldami reklamowymi. Zrezygnowano tam z licznych zdobień fasady, co w porównaniu z dużymi przeszkleniami nadawało mu bardzo nowoczesny wygląd.

Pasaż Simonsa w Warszawie na pocz. XX w.

Budynek był innowacyjny nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Wyposażono go w prąd, siedem wind i ognioodporne żelbetowe stropy. W Pasażu Simonsa oprócz wielkich składów hurtowych, hoteli, kilkudziesięciu sklepów detalicznych, głównie pasmanteryjnych, a także biur swoją siedzibę miał największy warszawski żydowski klub sportowy – Makabi Warszawa. Przez niedługi czas budynek nosił tytuł najwyższego w Warszawie. We wrześniu 1939 roku pasaż spłonął od bomb zapalających, które spadły na gmach frontowy na rogu Nalewek i Długiej. Następnie część kompleksu została rozebrana. W marcu 1943 roku w pobliżu kompleksu, na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej z ul. Nalewki, miała miejsce słynna akcja pod Arsenałem. Podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku ocalały fragment Pasażu Simonsa stanowił polską redutę blokującą Niemcom dostęp do Starego Miasta. W jego piwnicach znajdował się powstańczy punkt sanitarny oraz schron dla ludności cywilnej. Gmach był w tym czasie wielokrotnie bombardowany i ostrzeliwany, a 31 sierpnia uległ zawaleniu wskutek niemieckiego nalotu. Pod gruzami zostało pogrzebanych około 200 osób, w większości broniących reduty żołnierzy batalionu „Chrobry I”.

Okolice pasażu w roku 1935 i 2021.

Spalony budynek pasażu podczas okupacji widziany z ul. Bielańskiej i to samo miejsce współcześnie. 

Rok 1939 i 1947.

Rok 1939 i 2022.

Po wojnie Pasaż Simonsa nie został odbudowany. W 1947 roku z zawalonych ruin i piwnic kompleksu wydobyto 99 ciał. Po gmachu pozostały ślady w postaci szczątków konstrukcji (fragmenty żelbetowych słupów) oraz zawalone piwnice. Na jego miejscu powstał parking, warsztat samochodowy oraz tereny zielone (część działki wchłonął Ogród Krasińskich), a niedawno na części terenu wzniesiono budynek mieszkalny.
Pod koniec marca 2022 roku na terenie po Pasażu Simonsa rozpoczęły się prace archeologiczne. W ich trakcie odsłonięto fundamenty przedwojennego kompleksu handlowego. Na pozostałej części działki spółka Serenus zamierza wybudować budynek inspirowany wyglądem dawnego pasażu, dlatego niezbędne były wykopaliska, bowiem podejrzewa się, że pod ziemią nadal mogą być pogrzebani ludzie. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądać nieruchomość, gdyż nie ma jeszcze ostatecznego projektu. Inwestor jest w fazie przygotowań.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

 

– PERŁA WARSZAWSKIEGO KLASYCYZMU – PAŁAC NA WYSPIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
– PAŁAC BLANKA W WARSZAWIE – REZYDENCJA STOŁECZNEJ BURŻUAZJI
– UTRACONE ZABYTKI: KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ALEKSANDRA NA PLACU TRZECH KRZYŻY W WARSZAWIE

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Architektura

Lata 1910-1915, róg ul. Nalewki i Długiej. Po prawej Pasaż Simonsa, a po lewej Arsenał.
Zbombardowany pasaż we wrześniu 1939 roku.
Rok 1947, na wprost ruiny pasażu.
Ruiny pasażu, koniec lat 40. XX w.
Tablica pamiątkowa.
Pusta działka, na której stał pasaż Simonsa.
Pusta działka, na której stał pasaż Simonsa.
Upamiętnienie budynku i powstańców.

Temat: Pasaż Simonsa w Warszawie. Tragiczna historia domu handlowego.

Źródła: 1944.pl, polskieradio.pl, sztetl.org.pl, google maps, mapa.um.warszawa.pl, fotopolska.eu, NAC, domena publiczna

Recent Posts

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej