Wizualizacja koncepcyjna

Pesa stworzy pociągi dużych prędkości. Będą jeździć w Czechach

Osiągną prędkość do 200 km/h. Bydgoska Pesa zbuduje pociągi dużych prędkości, które trafią do czeskiego przewoźnika – firmy RegioJet. Polska firma wygrała przetarg na dostawę nowoczesnych składów.

Prędkość 200 km/h może nie robi ogromnego wrażenia, ale klasyfikuje się do kategorii kolei dużych prędkości. Inżynierowie bydgoskiej firmy po raz pierwszy będą projektować pojazd o takich parametrach. Składy trafią do prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet, który chce je wykorzystać na trasie Praga – Havlíčkův Brod – Brno z odnogą do miasta Jihlava.

Początkowo składy polskiej produkcji będą jeździć prędkością 160 km/h, ale w Czechach jest planowana przebudowa kilku odcinków, dzięki której składy będą mogły rozwinąć większą prędkość do 200 km/h.

W sumie czeski przewoźnik zamówił 18 składów. Jak informuje branżowy serwis rynek-kolejowy.pl, będą zaprojektowane w dwóch wersjach pojemności – na 200 i 300 pasażerów. To oznacza, że składy będą prawdopodobnie czteroczłonowe i sześcioczłonowe.

Wnętrze pojazdów ma być komfortowe. Zastosowane zostaną rozwiązania charakterystyczne dla pojazdów dalekobieżnych. Część składu będzie miała niską podłogę – ma być pozbawiona stopni, co ułatwi podróżowanie pasażerom z niepełnosprawnościami.

Wizualizacja koncepcyjna

Kiedy powstaną pociągi dużych prędkości? RegioJet zacznie obsługę na wspomnianej trasie od grudnia 2026 r. (w grudniu w Europie wprowadza się nowe rozkłady jazdy pociągów). Pesa ma więc trzy i pół roku na przygotowanie nowych pociągów.

źródło: Pesa (https://pesa.pl)

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Kolej | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie