default

Pierwsze fragmenty nowego mostu w Warszawie już gotowe

W Warszawie trwa budowa nowego mostu, który połączy dwa brzegi Wisły. Z konstrukcji będą wkrótce korzystać piesi i rowerzyści. O aktualnym stanie budowy poinformowała firma Budimex.

Obecnie trwają prace związane z montażem konstrukcji ustroju nośnego od strony praskiej oraz Śródmieścia. Póki co pracownicy Budimeksu zrealizowali montaż segmentów od 13 do 10, które trafiły na przęsła między podporami. Zrealizowano też prace związane z infrastrukturą towarzyszącą – wybudowano mury oporowe, przebudowano kolizje energetyczne, wykonano większą część nasypu drogowego zbrojonego georusztem i rozpoczęto roboty brukarskie.

Nowy most w Warszawie to jednopoziomowa, pieszo-rowerowa przeprawa wykonana ze stali pokrytej farbą w kolorze kortenu. W najszerszym punkcie most będzie mieć 16,3 m, a w najwęższym 6,9 m szerokości. Konstrukcja będzie miała wbudowane w balustrady oświetlenie LED. Dodatkowo planowany jest montaż kamer monitoringu.

Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami o ograniczonej mobilności. Na moście wydzielone mają zostać również dwie strefy przeznaczone do wypoczynku.


Koncepcja architektoniczna mostu pieszo-rowerowego została wybrana w międzynarodowym konkursie, ogłoszonym pod koniec 2016 r. i rozstrzygnięta we wrześniu 2017 r. Zwyciężyła warszawska pracownia Schuessler Plan, która wcześniej zaprojektowała m.in. most im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wykonawca planuje zakończenie prac budowlanych na 2024 rok. Wtedy też będzie można zacząć korzystać przeprawy.

źródło: Budimex

Czytaj też: Warszawa | Miasto | Ciekawostki | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie