AirBubble

Najzdrowszy plac zabaw na świecie jest w Warszawie, oto AirBubble!

AirBubble to nietypowy plac zabaw, który zbudowany został tuż obok Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jego projekt wykonali architekci z pracowni ecoLogicStudio.

Niewielki pawilon AirBubble to miejsce, w którym jest najczystsze powietrze w Warszawie. Wewnątrz znalazła się instalacja z morskimi algami, które oczyszczają powietrze ze smogu. Architekci z pracowni ecoLogicStudio od lat tworzą projekty, które są efektem łączenia architektury i mikrobiologii. W ten sposób chcą poprawiać jakość życia.

Plac zabaw zbudowany został na planie okręgu. Wewnątrz powstały 52 reaktory z wodą i mikroalgami morskimi. Te rośliny żywią się substancjami, które są szkodliwe dla człowieka. Oczyszczone powietrze trafia do “bańki” AirBubble – przebywając wewnątrz można oddychać pełną piersią. Wnętrze wypełniają też “bąbelki”, na których można skakać. Dzieci mają więc łączyć zabawę z edukacją – podczas zabawy mogą obserwować bioreaktory, w których żyją algi chlorella.

Zbudowany na planie okręgu pawilon składa się z prostych, drewnianych filarów, wokół których symetrycznie rozmieszczono bioreaktory. Konstrukcję wieńczy lekkie, białe zadaszenie, którego kształt przypomina otwartą parasolkę.

AirBubble
Architekci Claudia Pasquero oraz Marco Poletto

Nietypowy plac zabaw zasilany jest energią słoneczną i ruchem człowieka. Dzieci skacząc po bąblach i pociągając za liny stymulują pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczyniają się do oczyszczania powietrza.

Kontynuacją placu zabaw AirBubble jest wystawa w Centrum Nauki Kopernik, gdzie można dowiedzieć się o szkodliwej działalności człowieka oraz zagrożeniu jakim jest smog. AirBubble będzie dostępny do 31 października 2021, w godzinach otwarcia Wystaw Centrum Nauki Kopernik. Zabawa jest bezpłatna.

Czytaj też: Ekologia | Dzieci | Ciekawostki | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

fot. Maja Wirkus