Plac zabaw w Kołobrzegu. Jest estetyczny i inspirowany naturą!

Nowy plac zabaw w Kołobrzegu. Jest estetyczny i inspirowany naturą!

Nowy plac zabaw w Kołobrzegu powstaje w zabytkowej części miasta. Zaprojektowała go miejscowa projektantka Monika Buśko-Kuś, która inspiracje czerpie z natury i najbliższego otoczenia. To sprawiło, że jej głównym założeniem było zachowanie zastanych drzewostanów i jak najmniejszą ingerencję w ekosystem parku. 

Plac zabaw w Kołobrzegu powstaje w parku, pomiędzy istniejącymi drzewami, z których wszystkie zostają nienaruszone. Projekt opiera się na umiejscowieniu różnych sprzętów, czy instrumentów muzycznych między istniejącymi roślinami takimi jak drzewa owocowe, krzewy i wieloletnie kwiaty. 


“Zminimalizowaliśmy ilość nawierzchni utwardzonych. Zastosowaliśmy je wyłącznie w miejscach koniecznych, nadając im kolor melanżu, który ma odwoływać się do otaczającego plac zabaw trawnika.” – mówi Monika Buśko-Kuś

Ciekawym zabiegiem było stworzenie kopuł przypominających szałasy, na których rosnąć będą rośliny pnące. Rośliny stworzą w ten sposób naturalne domki-bazy, które będą służyć dzieciom do zabawy, a pobliskim owadom za miejsce do życia i poszukiwania pożywienia. W jednym z tym domków będzie kuchnia letnia, w której znajdzie się blat, zlew, kuchenka, a także skrzynki z warzywami i ziołami. Ma to pobudzać dziecięcą wyobraźnie i zachęcać do poznawania świata. Wokół domków staną również instrumenty muzyczne, które mają rozwijać dziecięce zainteresowania i pozwalać na proste eksperymenty. Nie zabraknie również elementów małej architektury takich jak huśtawki, hamaki, trampoliny, karuzela, czy strefa parkour. Pojawią się również ławki. nowe oświetlenie i sporo nowych drzew owocowych i kwitnące kwiaty, które oddzielą park od zabytkowej ulicy.
“Liczę na zachwyt dzieci zadowolenie wszystkich mieszkańców. Staraliśmy się pogodzić funkcje, grupy wiekowe, aspekty sensoryczne i estetykę. Właśnie takie rzeczy najbardziej kocham projektować” – dodaje Monika Buśko-Kuś

Hitem ma być również rzeźba olbrzymich orzeszków, które będą slużyły nie tylko do zabawy, ale także będą charakterystyczną ozdobą parku.

Czytaj też: Rośliny | Ekologia | Zieleń | Architektura

 

źródło: materiały prasowe / Monika Buśko-Kuś / BuskoDesign