Rosnące zainteresowanie designem cieszy. Dziś przyszli studenci twórczych kierunków nie muszą ograniczać się wyłącznie do studiowania na uczelniach artystycznych w największych miastach. Przyglądamy się pracom absolwentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.
Prace młodych absolwentów przysłał nam ich wykładowca – dr Marcin Jędrzak, który chciał się pochwalić pierwszymi dyplomantami. Cieszymy się, że to zrobił. Prace prezentują naprawdę wysoki poziom.
Zakład Wzornictwa działa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy od 2007 r. To jedna z tych jednostek, która kształci młodych projektantów nie przy uczelni artystycznej, ale przy uczelni techniczno-przyrodniczej. To jest jej atut. Projektanci oprócz umiejętności kreowania otrzymują bardzo ważne i istotne wykształcenie techniczne.
Od przyszłego roku nasi absolwenci będą kończyć studia z tytułem inżyniera, co pozytywnie wpłynie na ich pozycje na rynku usług projektowych – mówi dr Marcin Jędrzak.
Wśród tegorocznych dyplomów na szczególną uwagę zasłużyły prace: Agnieszki Kuras, Izabeli Wilkos, Andrzeja Kiliszka, Elizy Wachulec i Anny Rozynek.
Agnieszka Kuras przygotowała dyplom „Urządzenie sanitarne dedykowane dla osób niepełnosprawnych”. Projekt spodobał się Rektorowi Uniwersytetu, który postanowił wyróżnić go pierwszą nagrodą za najlepszy dyplom wzorniczy.
Z kolei Izabela Wilkos przygotowała „Studium przedmiotów ozdobnych jako uzupełnienie ubioru – biżuteria”.
Eliza Wachulec – „Damska torba do przenoszenia dokumentacji urzędniczych oraz rzeczy prywatnych”.
Z kolei Anna Rozynek przygotowała „Projekt plecaka z dodatkową funkcją”, w jej przypadku promotorem była dr Monika Rak.