Polacy triumfują we Frankfurcie! Najlepiej zaprojektowane biuro jest w Polsce.

Z dumą informujemy o zdobyciu przez studio mode:lina™ międzynarodowej nagrody Finest Interior Award 2016 w kategorii Best Ofce Interior.

Nagrodzony został projekt aranżacji wnętrz biur norweskiej firmy Opera Software we Wrocławiu. Założyciele studia i główni architekci – Paweł Garus oraz Jerzy Woźniak – odebrali 9 stycznia 2017 roku nagrodę podczas uroczystej gali w Hilton Frankfurt City Centre we Frankfurcie nad Menem. Finest Interior Award to konkurs organizowany przez prestiżowe niemieckie targi Heimtextil we współpracy z niemieckimi i austriackimi stowarzyszeniami architektów wnętrz (Verband Deutscher Architekten VDA, Bund Deutscher Innenarchitekten BDIA, Bund österreichischer Innenarchitektur BÖIA). Nagradzani są w nim architekci i projektanci wnętrz, którzy wykazali się kreatywnością w planowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
Projekt dla Opera Software we Wrocławiu rywalizował z projektami międzynarodowych biur architektonicznych. mode:lina™ jako pierwsze polskie studio w historii konkursu zajęła miejsce na podium, a wśród innych finalistów były takie pracownie, jak amsterdamskie biuro Concrete. Projektanci z pracowni mode:lina™ stanęli przed zadaniem zaprojektowania wnętrz dla oddziału norweskiej firmy Opera Software, twórcy popularnej przeglądarki. Siedziba mieści się w dwóch prestiżowych kamienicach w centrum Wrocławia – jednej z początku XIX wieku i drugiej z 1913 roku – których właścicielem jest Zbigniew Grycan.

A wszystko zaczęło się od jednego e-maila o wymownym tytule „Chcemy mieć najlepsze biuro na świecie!”. Mimo, że korzenie firmy Opera Software sięgają Norwegii, to jej polski oddział jest ściśle związany z Wrocławiem. Ponadto samo centrum biznesowe Hieronimus (tzw. Szklany Dom) jest ważnym dla wrocławian budynkiem, dlatego projektanci szukali inspiracji do nowej aranżacji wnętrz w samej architekturze miasta. Biorąc pod uwagę preferencje stylistyczne pracowników oraz klimat miasta efekt końcowy udało się utrzymać w industrialnej, tzw. loftowej atmosferze.

 

Projektanci z pracowni mode:lina™ stanęli przed zadaniem zaprojektowania wnętrz dla oddziału norweskiej frmy Opera Software, twórcy popularnej przeglądarki. Siedziba mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach w centrum Wrocławia: jednej z początku XIX wieku i drugiej z 1913 roku, których właścicielem jest Zbigniew Grycan.

A wszystko zaczęło się od jednego e-maila o wymownym tytule „Chcemy mieć najlepsze biuro na świecie!”. Nie bez znaczenia byłą też lokalizacja biura. Już samo centrum biznesowe Hieronimus (tzw. Szklany Dom) jest ważnym dla wrocławian budynkiem, dlatego projektanci szukali inspiracji do nowej aranżacji wnętrz w samej architekturze miasta. Biorąc pod uwagę preferencje stylistyczne pracowników oraz klimat miasta efekt końcowy udało się utrzymać w industrialnej, tzw. loftowej atmosferze.

Tak oto motywem przewodnim stał się wizerunek Wrocławia jako „miasta stu mostów”. We wnętrzach dominują konstrukcje w kształcie łuków, kratownice oraz kolory nawiązujące bezpośrednio do najbardziej znanych przepraw.

Aranżacja aneksów kuchennych stanowi abstrakcyjne, acz rozpoznawalne nawiązania do architektonicznych ikon miasta jak np. konstrukcji Hali Targowej, charakterystycznego hallu Dworca Głównego czy Parku Szczytnickiego. Z kolei sale konferencyjne kojarzą się bezpośrednio z komputerami i branżą IT: jest układ scalony, wentylatory oraz dekory powstałe dzięki wykorzystaniu prawie tysiąca starych dyskietek i ponad dwustu klawiatur! Szczęśliwym trafem Opera Software w budynku Hieronimus sąsiaduje z… Operą Wrocławską!