MODA

Połączyła modę, film i fotografię. Poznajcie kolekcję CUT!

CUT! lub Cięcie! to nazwa edytorialu, który przygotowała Katarzyna Westerska. Inspiracją do jego powstania była twórczość Jean-Luc Godarda i jego metody filmowe. Jak połączyć świat kina, fotografii i mody? Popatrzcie.

Poruszanie się w świecie idei i inspiracji powinno być chlebem powszednim każdego przyszłego projektanta. Kolekcja rodzi się z obserwacji problemów w tworzeniu i pojawiających się niezgodności z przyjętymi wzorami pracy twórczej w środowisku kreatywnym, a wielość możliwości czerpania nawiązań pokazana jest na przykładzie kina.

Niedopasowanie, które prowadzi do pozytywnego rozwoju i stymuluje do poszukiwania nowych rozwiązań, rozpracowane jest na podstawie sposobu pracy francuskiego reżysera Jean-Luca Godarda, a dzieła filmowca służą za przykłady wielowymiarowych źródeł inspiracji, spośród których wybrane zostały zabiegi techniczne i sposób montażu.

Głównym hasłem kolekcji jest godardowski montaż jump cut, czyli przesunięcie, przerwanie, niedopasowanie scen, przeskoki w ścieżce dźwiękowej i gwałtowne skalowanie. Hasła języka filmowego przetłumaczone zostały na na język mody i przeszły w „montaż” ubrań. Aby procesy filmowe były czytelne, pod lupę wzięta została uniwersalna i niezmiennie funkcjonalna od ponad stu lat część garderoby – trencz.

To wieloelementowe ubranie o sztywnych zasadach konstrukcji dodatkowo wywołuje skojarzenia ze starym kinem, w projekcie pełni więc rolę symbolu amerykańskiego kina „papy”, któremu sprzeciwił się, i które zmodyfikował Godard. Sylwetki kolekcji to pięć filmowych wyzwań rzuconych konwencjonalnej konstrukcji trencza.

Photo: Weronika Trojanowska (werqe.pl, instagram.com/weronika_trojanowska)
Fashion Designer: Katarzyna Westerska
MUA&Hair: Sara Łukaszewska (makeupnomakeup.com, instagram.com/saralukaszewska)

Model: Eliza

Recent Posts

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej