ceramicznym street artem

Polka ozdabia świat ceramicznym street artem wypełniając ubytki

Niezwykłe instalacje to projekt artystki NeSpoon, która postanowiła naprawiać ubytki świata ceramicznym street artem. To małe, wyrzeźbione ręcznie fragmenty, które trafiają do przestrzeni publicznej.

Swój projekt realizuje od kilku lat. Ceramiczny street art jest sercem jej ulicznej aktywności. NeSpoon swoją pierwszą ceramiczną pracę przykleiła na ulicy w 2009 r. Od tego zaczęła się cała ta wyjątkowa przygoda. Przez kolejnych ponad dziesięć lat pozostawiała na ulicach miast na całym świecie kilkaset ceramicznych obiektów. Niżej na zdjęciach zebraliśmy kilkadziesiąt przykładów. Kilka znajduje się w Warszawie!

Ceramiczne ozdoby od NeSpoon czasami wtapiają się w tło i trzeba wytężyć wzrok, aby je odnaleźć. Inne wręcz przeciwnie – przyciągają wzrok swoimi kolorami i formą. Ze względu na ich ozdobny charakter niektórzy nazywają prace NeSpoon biżuterią dla miasta.

Używam wielu technik, maluję niewielkie graffiti szablonowe, wielkoformatowe murale, naklejam wlepki, robię instalacje, ale to właśnie ceramiczny street art z ozdobnymi wzorami koronek jest moim znakiem rozpoznawczym – wyjaśnia NeSpoon.

Technika, którą stosuje jest spotykana w wielu krajach świata, gdzie koronki są odciskane na naczyniach i kaflach na całym świecie. Artystka znalazła tak ozdobione talerze, miski i kubki w sklepach z ceramiką w Meksyku, Nowej Zelandii i innych krajach świata. Motyw koronek spodobał się jej na tyle, że postanowiła samodzielnie wykonywać takie naczynia. Swój pomysł rozwinęła postanawiając, że zacznie ozdabiać świat ceramicznym street artem.

ceramicznym street artem


Pewnego dnia stwierdziłam po prostu, że koronki są same w sobie na tyle piękne, że nie potrzebują funkcji użytkowej, by intrygować. Ich wzory mogą być treścią prac same w sobie. Tak narodził się pomysł ceramicznych koronek, które przyklejam na murach, w sękach drzew czy wypełniam pęknięcia w betonie chodników – mówi NeSpoon.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o innej artystycznej akcji, którą zrealizowała NeSpoon. W centrum maleńkiego miasteczka w Hiszpanii stworzyła koronkowe murale, które pomogły odnowić społeczne więzi mieszkańców. Nasz artykuł na ten temat przeczytasz klikając TUTAJ.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Ciekawostki | Murale

źródło: NeSpoon