Posadzą Wielki Zielony Mur w Afryce. To 8 tysięcy kilometrów zieleni

O planie “budowy” zielonego muru mówi się już od kilkunastu lat. Teraz pomysł, aby w Afryce zbudować Wielki Zielony Mur może zostać zrealizowany. Na realizację inicjatywy zebrano już ponad 8 miliardów dolarów.

Wieli Zielony Mur w Afryce to pas zieleni, który połączy wschodnie i zachodnie wybrzeże Afryki. Pomysł na budowę takiego pasa zieleni pojawił się już w 2005 roku. Celem zielonego muru będzie zastopowanie procesu pustynnienia centralnej Afryki. Cały projekt jest promowany przez Unię Afrykańską – międzynarodową organizację zrzeszającą państwa Afryki.

Podczas niedawnego szczytu One Planet, dyrektor Afrykańskiego Banku Rozwoju zadeklarował, że przeznaczy 6,5 mld dolarów na realizację projektu. Dodatkowe środki pochodzić będą z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz budżetu Francji.

W czasie, kiedy odbudowujemy się po szkodach dokonanych przez koronawirusa i tym, jak pandemia wpłynęła na nasz świat, musimy zmienić model wzrostu, który stosujemy. Musimy dać priorytet wzrostowi, który chroni środowisko oraz różnorodność biologiczną i przestać skupiać się na wzroście, który naraża nasze wspólne dobro – czytamy wypowiedź Akinwumi A. Adesina, prezydenta Afrykańskiego Banku Rozwoju, którą przytoczył serwis Smoglab.pl.

Wielki Zielony Mur


Problemem pustynnienia dotknięty jest zwłaszcza region Sahel. To region geograficzny obejmujący obszar wzdłuż południowych obrzeży Sahary. Obszar rozciąga się od Senegalu po Sudan. Wielki Zielony Mur miałby połączyć terytoria państw leżących w Sahel. Pas zieleni ma docelowo stanowić północną granicę strefy zadrzewionej i użytkowanej rolniczo oraz zwiększyć produkcję rolniczą i odwrócić trend ubożenia ludności tego rejonu.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zieleń | Rośliny | Podróże

źródło: smoglab.pl