Nowoczesny dom jednorodzinny. Powstał w ruinach XVII-wiecznej obory. 

Takie realizacje bardzo lubimy. Architekci z Will Gamble Architects udowodnili, że starym, opuszczonym ruinom można dać drugie, wspaniałe życie. Poznajcie The Parchment Works House, który powstał w zmodernizowanych ruinach XVII-wiecznej fabryki papieru i towarzyszącej jej obory, w której dawniej trzymano bydło.

Ten nietypowy dom jednorodzinny powstał w miejscowości Northamptonshire w Wielkiej Brytanii. Obiekt nazwany The Parchment Works House został zaprojektowany przez architektów z pracowni Will Gamble Architects, którzy postanowili wykorzystać ruiny XVII-wiecznej obory i dawnej fabryki papieru i stworzyć z nich nowoczesny dom jednorodzinny, który w świetny sposób, połączy starą cegłę z nowoczesną architekturą.Udało się to dzięki zastosowaniu dużych, panoramicznych okien, które połączyły zawalone ściany dawnej fabryki. Okna nie tylko scaliły obiekt w jedną przestrzeń, ale także nie zaburzyły ich historycznego charakteru. Okna zostały wykończone matowymi panelami z miedzy, które swoim kolorem nawiązują do rudych cegieł i kamieni, które tworzą ściany ruin.

Właścicielowi zależało, by jak najlepiej zachować zastaną architekturę, dlatego architektom nie wolno było wyburzać, ani przesuwać ścian. Sprawiło to, że powstały dom jednorodzinny ma otwarty plan, który łączy kuchnię, jadalnie oraz salon z widokiem na ogród. Jedynymi oddzielonymi pomieszczeniami jest sypialnia oraz łazienka, jednak nawet one zostały zaprojektowane tak, by wykorzystywały zastane ściany, bez potrzeby ich wyburzania.

Ciekawym zabiegiem jest równie wykorzystanie starych belek nośnych i drewnianych konstrukcji, które pozyskano z rozebranego dachu XVII-wiecznej obory sąsiadującej bezpośrednio z dawną fabryką papieru.

Czytaj też: Renowacja | Dom jednorodzinny | Wielka Brytania | Architektura  | Zabytek

źródło: dezeen.com
zdjecia: Johan Dehlin