Poznań: Dom Pomocy Społecznej jak eleganckie osiedle. Wkrótce rusza budowa

W Poznaniu ruszyły przygotowania do budowy nowej siedziby Domu Pomocy Społecznej. Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę prac, który zbuduje obiekt zaprojektowany przez architektów z pracowni Archimedia.

Nowa siedziba Domu Pomocy Społecznej ma być przede wszystkim nowoczesna, wygodna i funkcjonalna. Obecnie DPS mieści się w kamienicy przy ul. Bukowskiej. W nowym gmachu będzie mogło przebywać nawet stu pensjonariuszy. Elegancki kompleks zbudowany zostanie na Strzeszynie przy ul. Żołnierzy Wyklętych.

Seniorzy otrzymają do dyspozycji dostosowane do swoich potrzeb i znacznie większe niż w kamienicy przy ul. Bukowskiej pokoje. Nowa siedziba DPS nr 1 będzie przyjazną przestrzenią, która będzie spełniała europejskie standardy i pozwoli na prowadzenie opieki nad pensjonariuszami na najwyższym poziomie – powiedział Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Obiekt będzie przystosowany do osób starszych i niepełnosprawnych, dlatego architekci zaprojektowali budowę niskiej, dwukondygnacyjnej placówki z użytkową piwnicą. Pomiędzy poziomami będzie można poruszać się aż pięcioma windami.

Na parterze powstaną pokoje jedno i dwuosobowe dla 40 osób. Powstaną tutaj również pomieszczenia biurowe i administracyjne, kuchnia ze zmywalnią oraz pokój gościnny. Na tym poziomie również znajdzie się kuchnia pomocnicza, jadalnia, pokój dzienny, pralnia z suszarnią oraz dodatkowa łazienka. Nie zabraknie tutaj gabinetu doraźnej pomocy medycznej oraz zaplecza higieniczno-sanitarnego.

Poziom wyżej znajdą się kolejne pokoje jedno i dwuosobowe. Na piętrze będzie mogło mieszkać 60 osób. Dodatkowo na piętrze zbudowana zostanie niewielka kaplica. Budowa kompleksu ma zakończyć się w listopadzie 2021 r.

wiz. Archimedia