wiaty przystankowe

Poznań: wiaty przystankowe przyjazne ptakom. Ozdobiono je naklejkami

Szklane powierzchnie często są pułapkami dla ptaków. W Poznaniu ruszyła akcja, dzięki której wiaty przystankowe będą przyjazne tym latającym zwierzętom. Szklane ściany wiat są oklejane specjalnymi naklejkami.

Przeszklone budynki czy wiaty przystankowe często stanowią zagrożenie dla ptaków. Zwierzęta nie widzą, że to szyba, widzą to, co jest za nią lub to, co się w niej odbija. Często uderzają w takie szyby i giną. Ornitolodzy szacują, że kolizje ze szklanymi taflami są główną przyczyną zgonów tych zwierząt, spowodowaną działalnością człowieka.

Najczęściej na takich powierzchniach można zobaczyć naklejki przedstawiające sylwetki drapieżników. To jednak nie zawsze działa. Takie naklejki rozmieszczone są w dużych odstępach, a ptaki próbują przelecieć między nimi. Pomogą tu naklejki z drobnym, gęstym wzorem, który ptaki właściwie odczytają jako barierę i zawrócą.

Mieszkańcy Poznania czasem zgłaszali nam przypadki kolizji ptaków z wiatami przystankowymi, które stawiamy. Szukaliśmy więc rozwiązania, które pomoże ptakom omijać wiaty, a przy okazji będzie estetyczne – mówi Bartosz Zeidler, dyrektor City Marketingu.

Tak powstały naklejki z piktogramami przedstawiającymi m.in. różne środki ekologicznego transportu czy charakterystyczne dla Poznania budynki, takie jak ratusz czy targowa iglica (City Marketing należy do Grupy MTP). Ich wzór był konsultowany z poznańską organizacją Centrum Promocji Ekorozwoju, która prowadzi projekty dotyczące m.in. ptaków w mieście, a także z plastykiem miejskim czy przedstawicielami Urzędu Miasta. Pierwsze wiaty, na których pojawią się testowe naklejki, znajdują się na przystankach autobusowych: Małe Garbary (od strony zachodniej, przy skwerze i stacji rowerów miejskich), Nad Wierzbakiem (przy Parku Sołackim) i Politechnika (od strony kampusu).

wiaty przystankowe


Naklejki to kolejny krok w kierunku uczynieniu poznańskich wiat bardziej przyjaznymi dla środowiska. W ubiegłym roku na testowych ośmiu zazieleniły się dachy. Posadzony na nich rozchodnik gromadzi wodę opadową, zwiększając retencję wody w mieście i odciążając kanalizację. Absorbuje też pyły i drobne zanieczyszczenia, pomagając w walce ze smogiem. Obniża temperaturę pod wiatą latem, a podnosi – zimą. Każda taka wiata to kilka-kilkanaście metrów kwadratowych zieleni w centrum miasta.

Czytaj też: Ciekawostki | Poznań | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie  | Meble miejskie

źródło: materiały prasowe