fot. Google

Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie z szansą na ratunek. Wstrzymano rozbiórkę

Prace rozbiórkowe miały rozpocząć się za kilka dni. Po nagłośnieniu sprawy przez media i lokalnych miłośników architektury sytuacja uległa zmianie. Wiele wskazuje na to, że pracownia Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu jednak ocaleje. O decyzji poinformowało Ministerstwo Kultury Francji, które nakazało wstrzymanie prac rozbiórkowych.

To niepozorny budynek, ale z bogatą historią. Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie nazywana Pawilonem Źródeł (Pavillon des Sources) znajduje się na górze Sainte-Genevieve w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej. Pawilon zbudowano na początku XX wieku. Jest położony obok instytutu naukowego i muzeum poświęconego polskiej noblistce. Dziś obiektem zarządza Instytut Curie, który planuje budowę nowego, nowoczesnego laboratorium. Instytut jest fundacją, której celem jest badanie i leczenie chorób onkologicznych.

Polska noblistka w pawilonie przechowywała materiały radioaktywne, które przygotowywała do badań. Dziś przedstawiciele Instytutu uważają, że budynek nie ma wartości historycznej, dlatego można go zastąpić nowym. Zezwolenie na rozbiórkę wydano 24 marca 2023 r., prace miały rozpocząć się 8 stycznia 2024 r.

Planom sprzeciwiły się stowarzyszenia, które zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego Francji. Jak podaje Polskie Radio, w sprawie miała też interweniować ambasada Polski.

Na łamach Le Figaro ukazała się wypowiedź historyka Stephane Berna, który wskazał na “cenny, pamiątkowy i symboliczny” wymiar budynku.

Przełom nastąpił w piątek 5 stycznia. Minister kultury Francji Rima Abdul Malak zdecydował o wstrzymaniu rozbiórki. We wpisie na swpim profilu w serwisie X poinformował, że rozmawiał z Thierrym Philipem, prezesem Instytutu Curie, by wstrzymać rozbiórkę i zastanowić się, czy istnieje alternatywa dla wyburzenia pawilonu.

Pierre i Maria Curie w pracowni

Jeśli na górze Sainte-Genevieve pojawi się alternatywne rozwiązanie to Instytut Curie takie zaakceptuje. Jeśli tak się nie stanie to konflikt między pamięcią historyczną a nauką trzeba będzie rozstrzygnąć podczas spokojnej debaty – mówi Thierry Philip. Prezes wzkazuje, że budynek pracowni Marii Skłodowskiej-Curie nie jest używany od lat. Dziś składowane są w nim jedynie odpady radioaktywne, a dostęp do wnętrza jest zablokowany.

Agencja AFP poinformowała, że Rachida Dati, opozycyjna radna w Radzie Paryża wysłała pismo do ministra kultury, by ten nadał budynkowi dawnego laboratorium tytuł pomnika historii. Taki tytuł najskuteczniej uchroniłby budynek przed wyburzeniem.

źródło: Polskie Radio, Ministerstwo Kultury Francji

Czytaj też: Ciekawostki | Francja | Paryż | Cegła | Historia | whiteMAD na Instagramie

Wizualizacja nowego budynku: