ARCHITEKTURA

Prawosławne zabytki na Woli odzyskały blask. Prace dofinansowało m.st. Warszawa

Prawosławne zabytki na Woli odzyskały blask. Dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy zrealizowano dwa ważne zadania: remont kaplicy grobowej z XIX wieku z charakterystycznymi pięcioma kopułkami na cmentarzu prawosławnym oraz konserwację malowideł Jerzego Nowosielskiego w dolnej cerkwi pw. św. Jana Klimaka. Prace restauracyjne właśnie dobiegły końca.

Ozdobna kaplica to grobowiec rodziny Istomin usytuowany w kwaterze nr 31. Budowla jest jedną z większych na terenie nekropolii. Zbudowano ją w stylu bizantyjskim i jest w całości obłożona dekoracyjnymi okładzinami z piaskowca. Stosunkowo niewielki zabytek wieńczy charakterystyczna wieża z pięcioma małymi kopułami.
Grobowiec rodziny Istomin w 2009 roku. Autor zdjęcia: Balbina/fotopolska.eu

Po pracach stan obiektu znacząco się poprawił. Przede wszystkim oczyszczono mocno zabrudzone kamienne okładziny. Uzupełniono też ubytki i brakujące fragmenty dekoracji oraz zlikwidowano liczne spękania. Prace nie tylko przywróciły walory estetyczne tego zabytku, ale też poprawiły i ustabilizowały jego stan techniczny. Naprawiono także ogrodzenie. Dotacja miasta na ten remont konserwatorski wyniosła 160 tys. zł.

Kaplica grobowa przed i po konserwacji

Drugim zadaniem była konserwacja dekoracji malarskiej Jerzego Nowosielskiego znajdującej się w dolnej cerkwi. Mistrz wykonał je w 1956 r. i w latach 1977-1979. Jest to malarstwo o wysokich walorach artystycznych. Ich styl nawiązuje do malarstwa bizantyjskiego. Prace te zbiegły się z ogłoszeniem przez Sejm RP 2023 r. Rokiem Jerzego Nowosielskiego z okazji setnej rocznicy urodzin tego wybitnego malarza, rysownika i scenografa.

Dekoracja malarska Jerzego Nowosielskiego przed i po konserwacji

W trakcie prac usunięto zabrudzenia, zawilgocenia i wysolenia a także pozostałości po poprzednich pracach konserwatorskich. Wzmocniono i podklejono odspojone wapienne podłoże, zszyto spękania. Na koniec wykonano retusz malarski.

Konserwacja kaplicy i malarstwa autorstwa Jerzego Nowosielskiego była kolejnym etapem kompleksowych prac remontowych cmentarza i konserwatorskich cerkwi, prowadzonych przy dofinansowaniu m.st Warszawy od 2018 r. Dotacja miasta wyniosła w sumie 300 tys. zł.

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Zabytek | Historia | Ciekawostki | Renowacja | Architektura sakralna | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

Kaplica grobowa przed i po konserwacji
Kaplica grobowa przed i po konserwacji
Dekoracja malarska Jerzego Nowosielskiego przed i po konserwacji

Temat: Prawosławne zabytki na Woli odzyskały blask. Prace dofinansowało m.st. Warszawa

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej