Ryan W Kennihan; Kenilworth House; Irish Architecture; Architectual Photography; Aisling McCoy;

Przebudowa starego domu. Właściciele zyskali nowoczesną część

Budynek znajduje się w Dublinie w Irlandii. Przebudowa starego domu była możliwa dzięki projektowi przygotowanego przez architekta Ryana W. Kennihana.

Takich budynków mieszkalnych w Dublinie jest mnóstwo. Ich właściciele coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że mieszkają w cennej architekturze, dlatego zamiast porzucać z pozoru stare i nie funkcjonalne budynki warto zaprosić doświadczonego architekta, który podsunie pomysł przebudowy domu w taki sposób, aby odpowiadał na współczesne potrzeby. Projekt obejmował renowację i rozbudowę wiktoriańskiego domu w zabudowie bliźniaczej. Jest wyjątkowy bo architekci połączyli tutaj kilka z pozoru niepasujących do siebie estetyk. Obok cegły znajdują się modernistyczne obłości oraz nowoczesne przeszklenia. Całość wizualnie spaja biały kolor.

Architekt postanowił odsłonić ceglane fragmenty budynku. Od frontu cegła ma czerwony kolor. Z tyłu ceglany mur ozdobiono elementami z drewna. Dzięki cegle budynek zdradza swoją historyczną spuściznę. W sumie dzięki przebudowie i powiększeniu udało się stworzyć przestrzeń o powierzchni 157 m kw.


Budynek został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Renowacja | Ciekawostki| whiteMAD na Instagramie

fot. Aisling McCoy