Przedwojenny dworzec w Pruszkowie jest jak nowy. Kolejarze zakończyli remont

Polskie Koleje Państwowe S.A. oddały do użytku pasażerów przebudowany dworzec kolejowy w Pruszkowie. Budynek został kompleksowo zmodernizowany, zachowując przy tym swój zabytkowy charakter.

Dzięki modernizacji wybudowany w 1924 roku dworzec otrzymał nowe instalacje, zabezpieczenie przeciwpożarowe, monitoring oraz dźwig osobowy. Część pomieszczeń dworca jest klimatyzowana. Poza poczekalnią i toaletami do dyspozycji pasażerów są również kasa biletowa Kolei Mazowieckich oraz biletomat, z którego można korzystać kiedy nieczynna będą kasy biletowe. Na dworcu uruchomiona zostanie także kasa biletowa PKS prowadząca sprzedaż biletów komunikacji miejskiej. Pozostałe pomieszczenia na parterze budynku przeznaczone zostały na działalność komercyjną. Piętro dworca i jedna z wieżyc zostaną zagospodarowane przez Urząd Miasta Pruszkowa. Przy dworcu została zbudowana nowoczesna wiata, w której pasażerowie dojeżdżający do stacji mogą pozostawić swoje rowery.

Dworzec odzyskał dawny blask. Podczas prac remontowych udało się odtworzyć detale architektoniczne, które zdobyły obiekt w czasach międzywojennych. Odrestaurowano i odtworzono posadzki i stropy w pomieszczeniach oraz schody i poręcze na klatkach schodowych, wykonany został też dach z historycznej dachówki typu „karpiówka”. Na elewacji odtworzono dawne napisy, które ujawniono po demontażu tynków. Wiele elementów budynku zostało wykonanych na indywidualne zamówienie ze względu na znaczny stopień zniszczenia pierwotnych materiałów. Uzgodnieniu z konserwatorem zabytków podlegały nie tylko elementy architektoniczne budynku, jak stolarka okienna i drzwiowa, wzór terakoty czy wloty odwodnienia deszczowego, ale też elementy drobne, takie jak np. zegar dworcowy i włączniki elektryczne w poczekalni. 

Koszt przeprowadzenia prac budowalnych to około 9,9 mln zł netto. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz z budżetu państwa.

źródło: PKP SA