Przegląd egzotycznych stylów dekoracji: od marokańskiego po balijski.

Egzotyczna stylistyka we wnętrzu przyciąga nas niebanalnym charakterem. Mieszkanie może stać się jedyne w swoim rodzaju na tle prostych, nowoczesnych wnętrz. Chcąc wprowadzić do wnętrza nutę egzotyki można zdecydować się na jeden z wiodących stylów: marokański, balijski, boho czy też urban jungle. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej.

Jak stworzyć marokański klimat w swoim mieszkaniu?

Jeżeli ktoś choć raz był w Rabacie, czy Marakeszu, to na pewno zachwyciła go tamtejsza wyjątkowa architektura, która jest pełna przepychu i swoistym połączeniem kultury Bizancjum, arabskiej i afrykańskiej. Łączy kolory wyraziste z kolorami ziemi czy też ceramiczne dodatki takie jak wazy czy donice z tymi wykonanymi z gliny. We wnętrzu nie może zabraknąć motywu marokańskiej koniczyny. Świetnie prezentują się rozmaite arabeski, czyli roślinne, geometryczne zdobienia charakterystyczne dla kultury arabskiej. Marokańska koniczyna może znaleźć się na zasłonach we wnęce okiennej, ale i na dywanie czy też pościeli, narzucie lub dekoracyjnych poduszkach. Warto wybierać soczyste kolory na ściany czy też odcienie błękitu. Świetnie będzie się prezentować niebieski beton dekoracyjny, dzięki któremu będzie można uzyskać efekt celowego postarzania ścian. Meble marokańskie są eleganckie, solidne, wykonane z drewna egzotycznego. Mogą być uzupełnione o lżejsze fotele czy też pufy wykonane z plecionki rattanowej czy bambusowej. Również komody czy szafy mogą być zdobione florystycznymi wzorami. Można je wymalować albo wybrać odpowiednią okleinę. Sprawdzą się też klasyczne proste meble z widocznym rysunkiem słoi i sęków i eleganckimi mosiężnymi czy ceramicznymi gałkami.

Balijski styl w domu – czym się charakteryzuje?

Egzotyka we wnętrzu może mieć różne pochodzenie i w zależności od dodatków z danego regionu można łatwo dodać pomieszczeniu nutę danej kultury. Bardzo ciekawą propozycją jest styl balijski. Nie brakuje w nim dodatków takich jak dywany z juty czy makramy wieszane na ścianach. W stylu balijskim stawia się na lekkość i naturalne materiały. Zatem meble będą tu wykonane z bambusa, rattanu czy też wikliny. Z kolei zasłony czy tkaniny, a także obicia mogą być stworzone z tkaniny lnianej albo wysokogatunkowej bawełny. W balijskim wnętrzu nie brakuje ażurowych mebli takich jak fotele, stoliki czy nawet komody. Można też wybrać do niego ręcznie tkane kosze czy też tradycyjne hamaki. Na pewno dobrze sprawdzi się również egzotyczna roślinność, choćby palmy, które stworzą strefę relaksu razem z hamakiem. Makramami mogą być zdobione nie tylko ściany czy lampy, ale i fronty szafek. Całość jest utrzymana w kolorach ziemi i wprowadza atmosferę odprężenia.

Egzotyka inspirowana cyganerią, czyli styl boho

Cyganie to lud wędrujący, który wywodzi się z Indii. Charakterystyczne dla nich kolorowe tkaniny, ale i wnętrza cygańskich taborów można odwzorować we własnym mieszkaniu. Nie brakuje w nim folkowych wzorów wymalowanych na ścianach czy też intensywnych barw. Jednak styl boho może mieć również nieco delikatniejszą odsłonę i nawiązywać do kolorystyki ziemi. Kolorowe pledy i koce ręcznie plecione i wyszywane czy kaflowe piece, a nawet perskie dywany są charakterystyczne dla wnętrz inspirowanych cyganerią. Jeżeli chodzi o meble to można zdecydować się na te wykonane z litego drewna albo lekkie – plecione. Mile widziane będą także tapety z roślinnymi motywami. W stylistyce boho nie może zabraknąć makaronów w oknach czy też przejściach pomiędzy pomieszczeniami. Można wybrać też panele makarony zdobione dodatkowo plecionymi sznureczkami i koralikami. W dużych wazonach warto wyeksponować pawie czy też strusie pióra.

Urban jungle, czyli nowoczesna odsłona stylu egzotycznego

Najbardziej nowoczesną odsłoną stylistyki egzotycznej jest urban jungle. Łączy proste bryły meblowe z elementami egzotycznych dekoracji. Można zatem wybrać np. szafę przesuwną ze szklanym wypełnieniem zdobionym wzorem palmowych liści drukowanych na szkle albo tapety ścienne 3D z motywem dżungli. W tej stylistyce można wykorzystać zarówno meble metalowe z elementami szklanymi, jak i te wykonane z drewna, wikliny czy też rattanu. Istotne znaczenie ma bujna roślinność. Na ścianie można utworzyć kwietnik z małych półeczek, na których będą stały rośliny doniczkowe o wiszącym pokroju. Można wykorzystać choćby paprocie, ale i różnego rodzaju palmy. Rośliny mogą też stać w dużych donicach, np. zdobionych jutowym materiałem. We wnętrzu można stawiać na kontrasty i połączenie ciemnych ścian z tymi wykończonymi kamieniem dekoracyjnym w jasnym kolorze. Ożywczym elementem stonowanej kolorystyki jest tutaj wszechobecna zieleń, która może być widoczna także w dekoracjach ściennych, choćby na fotografiach z pięknymi widokami, umieszczonych w drewnianych ramkach.

Artykuł został stworzony przy współpracy z architektami wnętrz ze sklepu meble-bogart.pl.

Artykuł sponsorowany