Categories: ARCHITEKTURAZABYTEK

Renowacja starej drukarni w Szczecinie. Zabytkowy budynek będzie lśnił jak dawniej!

Stara drukarnia to 120-letni zabytkowy budynek u zbiegu ulic św. Ducha i Dworcowej w Szczecinie. W 2020 roku rozpoczęto prace, po których obiekt odzyska dawny blask. Gmach znów będzie zdobiła bogata elewacja, a wnętrze zostanie przystosowane do nowych funkcji. Spółka Emelem, która jest inwestorem, planuje stworzyć tam centrum konferencyjno-eventowe z klimatycznym jazz clubem, trzema restauracjami oraz niespotykaną dotychczas przestrzenią weselną i apartamentami. Projekt renowacji starej drukarni przygotowała warszawska pracownia Tremend, która zajmie się również aranżacją wnętrz.

Architekci Tremend mają tu podwójne zadanie, bowiem projekt obejmuje gruntowną renowację zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrz. Usunięta została najwyższa kondygnacja kamienicy, którą dobudowano w okresie powojennym, by wytrzymała drukarskie maszyny. Zastąpiły ją dwa dodatkowe poziomy. Ich nowa, stalowa konstrukcja będzie wizualnie lekka, a przeszklenia sprawią, że zintegruje się z zabytkową bryłą. Dodatkowo renowacji zostają poddane elewacje, a wnętrza zyskają nowe funkcje i wystrój. Zaprojektowana przez pracownię Tremend renowacja kamienicy ma na celu przywrócić jej dawny blask.

Budynek na pocz. XX w. Fot. staradrukarniaszczecin.pl

Historia obiektu rozpoczęła się w marcu 1900 roku, kiedy przedsiębiorstwo H. B. Juda kupiło od miasta dwie działki budowlane przy ul. Św. Ducha. Spółka zajmowała się produkcją konfekcji męskiej. Miała swoje przedstawicielstwa w Hamburgu, Oslo, Kopenhadze, Amsterdamie i Melbourne. Na działkach stanąć miał dom handlowy. Autorem projektu był O. Zimmermann. Projekt był utrzymany w formach neobarokowych z elementami secesji, na parterze budynku miały znaleźć się stoiska handlowe, na górnych piętrach magazyny. Prace rozpoczęto już w lipcu 1900 roku, a budowę domu handlowego Juda zakończono w 1901 roku. Parter budynku pomieścił restaurację oraz sklep warzywny, na pierwszym i drugim piętrze znajdowały się magazyny. Ostatnie piętro wynajęto redakcji i drukarni gazety „Stettiner Abendpost”. W latach 30. XX w. zbito historyczną dekorację oraz uproszczono formę narożnej wieżyczki. Obiekt nie ucierpiał w trakcie II wojny światowej. Po wojnie, w 1945 roku w budynku przy ul. Św. Ducha otworzono Drukarnię Państwową nr 1, w której drukowano między innymi „Wiadomości Szczecińskie”, „Pioniera Szczecińskiego” i „Kuriera Szczecińskiego”.

Stara drukarnia na pocz. XX w. i po renowacji. Źródło: staradrukarniaszczecin.pl

W kolejnych latach (1953) drukarnia została przejęta przez Szczecińskie Zakłady Graficzne. W latach 1983-1986 przeprowadzono dewaloryzującą przebudowę budynku, nadbudowując go o dodatkową kondygnację. W 1995 roku Szczecińskie Zakłady Graficzne S.A. sprzedały nieruchomość kolejnej spółce. Stara drukarnia jeszcze kilkakrotnie zmieniała właściciela. Przez wiele lat nie wykonywano w budynku żadnych prac remontowych. W zasadzie od lat 90. XX w. budynek stał zamknięty i opuszczony, powoli marniejąc. Ostatecznie budynek przy ul. Św. Ducha trafił w ręce kolejnej spółki. Od tego momentu nie prowadzono żadnych prac remontowych, aż do 2020 roku, kiedy to ruszyły pierwsze prace konserwatorskie, zbieranie materiałów oraz wiele innych przedsięwzięć, które były niezbędne, aby móc rozpocząć przywracanie dawnego blasku temu niezwykłemu miejscu na mapie Szczecina.

Stara drukarnia przed i po renowacji. Źródło: staradrukarniaszczecin.pl

W przyszłości będzie można podziwiać zachowane historyczne elementy budunku, chociażby odwiedzając jedną z trzech planowanych restauracji. Oryginalne elementy są obecne na różnych piętrach. Dzięki inwestycji Szczecin stanie się bogatszy o niezwykłe miejsce, gdzie spotkają się historia i nowoczesność, duch dawnych lat i rozwiązania wybiegające w przyszłość.

Szczecin jako miasto portowe na początku XX wieku był swoistym oknem na świat. To tu przybywały statki z towarami zza oceanu. W domu towarowym Juda, mieszczącym się na parterze dzisiejszej starej drukarni, można było nabyć odzież wykonaną z zagranicznych materiałów, a także tytoń, kakao i alkohol w sąsiadującym sklepie kolonialnym. Ta egzotyka towarów i klimat ówczesnego miejsca posłużyły architektom Tremend jako inspiracja do projektu wnętrz. Szeroko rozumiany eklektyzm w tym wypadku łączy w sobie nie tylko różne style, ale i kultury.

Architekci stworzyli wnętrza będące swojego rodzaju pocztówką wysyłaną z różnych portów podczas wyprawy dookoła świata. Znajdziemy tu niespotykaną roślinność inspirowaną dżunglą amazońską, afrykańskie kolory – zielony, złoty i czerwony, przeplatające się nawzajem, a dopełnieniem tej egzotycznej podróży jest gigantyczna żyrafa witająca gości w lobby. We wnętrzach odnowionej drukarni nie zabraknie też odwołań do ówczesnego stylu “Art Nouveau”, który był popularny aż do wybuchu I wojny światowej i późniejszego Art Deco. Ciemne kolory ścian, miękkie welurowe materiały krzeseł i zasłon, lampy z ozdobnymi abażurami z frędzlami wprowadzające tajemniczy buduarowy klimat.

EMELEM Sp. z o.o. to inwestor, który realizuje projekty takie jak hotele, restauracje oraz apartamenty. Przykładem jest restauracja KARKUT przy ul. Bogurodzicy czy też nagrodzona kamienica przy ul. 3 Maja 22 (obecnie Hotel GRAND Focus).

Źródło: staradrukarniaszczecin.pl

Czytaj też: Architektura | Hotel | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia | Szczecin

Budynek na pocz. XX w. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wizualizacja budynku po renowacji. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wizualizacja budynku po renowacji. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Jedna z restauracji. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wnętrze. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wnętrze. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wnętrze. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wnętrze. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wnętrze. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wizualizacja budynku po renowacji. Fot. staradrukarniaszczecin.pl
Wizualizacja budynku po renowacji. Fot. staradrukarniaszczecin.pl

Recent Posts

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej