Rewitalizacja rzeki Los Angeles. Frank Gehry zaprezentował plan generalny!

Frank Gehry to jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych architektów naszych czasów. Zwycięzca nagrody Pritzkera zaprezentował właśnie plan generalny zagospodarowania koryta rzeki Los Angeles – LA River Master Plan. Obecne koryto w zdecydowanej większości jest wybetonowane i wygląda bardziej jak sztuczny kanał, a nie rzeka. Rewitalizacja rzeki Los Angeles ma sprawić, że beton zostanie zastąpiony zielenią, obiektami kulturowymi i nową przestrzenią przeznaczoną pod rekreację. 

Rzeka Los Angeles ma 82 kilometry długości. Jej źródła znajdują się w San Fernando Valley, Górach San Gabriel i w Górach Santa Susana. Jej ujście wpada do Oceanu Spokojnego w Long Beach. Oznacza to, że rzeka przechodzi przez całą szerokość Los Angeles. Koryto rzeki w dużej części jest wybetonowane przez co zdaje się przpyominać bardziej szeroki kanał, niż naturalną rzekę. Rewitalizacja rzeki Los Angeles ma sprawić, że ciek stanie się bardziej przyjazny dla mieszkańców, a także pozwoli na zagospodarowanie niewykorzystywanych obecnie terenów. 


Amerykański architekt we współpracy z architektką krajobrazu Laurie Olin stworzyli plan generalny, który zakłada przekształcenie odcinka rzeki o długości niemal 50 mil (ok. 80km). Odcinek ten to obecnie ponad 2,1 kilometra kwadratowego wybetonowanej i całkowicie niewykorzystanej przestrzeni, która ma szansę zmienić się w tętniącą życiem przestrzeń rekreacyjną pod którą dalej będzie płynąć rzeka.

Tak obecnie wygląda koryto rzeki Los Angeles. Zdjęcie: trekandshoot

Frang Gehry zaproponował przebudowę rzeki Los Angeles w taki sposób, by odzyskać sporą część miasta, a także przybliżyć rzekę mieszkańcom Miasta Aniołów. Jego plan zakłada zaprojektowanie dziesiątek platform, mostów, kładek i tuneli na których powstaną podwieszane parki, skwer, miejsca rekreacji, czy centra kulturalne takie jak muzea, kina i teatry. W planach jest również między innymi stworzenie ośrodka kulturowo-sportowego dla dzieci, które wyceniono w planie na ponad 150 milionów dolarów.

Zaproponowany przez Gehry’ego plan generalny poddany zostanie konsultacją społecznym. Według założeń wizja amerykańskiego architekta miałaby być wdrażana na przestrzeni najbliższych 25 lat.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Ciekawostki | Zieleń | Architektura | Technologia | Miasto

źródło: www.dezeen.com/ Rewitalizacja rzeki Los Angeles (LA River Master Plan)