OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rewitalizacja w Gdańsku. Nowy Port i Dolne Miasto pięknieją!

W ostatnim czasie w Nowym Porcie i na Dolnym Mieście kilka ulic, a także budynków, zyskało zupełnie nowe oblicze. Rewitalizacja w Gdańsku weszła już w już II etap.

Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Objęte są nim cztery obszary rewitalizacji: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto ze Starym Przedmieściem, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Koordynatorem Programu Rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe.

Gdańsk, Dolne Miasto. Nowa Motława i budynki przy ul. Dobrej. Źródło: Piotr Marynowski / Wikimedia Commons


Zadania Gdańskich Nieruchomości w ramach Rewitalizacji obejmują działania inwestycyjne związane z modernizacją budynków mieszkalnych oraz lokali na działania społeczne. W ramach realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji remontom w różnym zakresie poddanych zostanie 45 budynków mieszkalnych na czterech obszarach rewitalizacyjnych, m.in. na Dolnym Mieście.

Rewitalizacja Dolnego Miasta
W ramach rewitalizacji tej części Gdańska przebudowano dotąd trzy ulice: Przyokopową (niecałe 200 m), Polną (ok. 80 m) i Wierzbową (ok. 80 m). Wymieniono na nich nawierzchnię dróg i chodników przy maksymalnym możliwym wykorzystaniu znajdującej się tam historycznej kostki kamiennej. We wszystkich lokalizacjach pojawiło się nowe stylizowane oświetlenie, ławki i obiekty małej architektury. Powstały również miejsca postojowe. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców także po zmroku zamontowano kamery monitoringu. Przebudowano także sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 4,3 mln złotych. Inwestycja dofinansowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Remonty ulic to nie wszystko. Od 2017 roku wykonano tam ponad dwadzieścia remontów budynków mieszkalnych i publicznych. Wszystkie remonty budynków zaplanowane w ramach rewitalizacji zostaną ukończone do czerwca br.

Rewitalizacja Nowego Portu
W ramach drugiego etapu rewitalizacji Nowego Portu przebudowano już ulicę Góreckiego na długości około 350 m, 200-metrowy odcinek ul. Strajku Dokerów oraz fragment ulicy Wilków Morskich o długości 250 m. Wyremontowano nawierzchnie jezdni na wspomnianych ulicach, przebudowano chodniki, a także urządzono miejsca postojowe. W tych miejscach zamontowany został też miejski monitoring.
Nawierzchnia wymieniana była z wykorzystaniem historycznej kostki kamiennej. Przy okazji zmodernizowano oświetlenie, pojawiły się stylizowane latarnie uliczne i ławki. W ramach inwestycji przebudowano również sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową.

Koszt przebudowy tych trzech ulic wyniósł 8,4 mln złotych. Projekt ten uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W Nowym Porcie, w ramach drugiego etapu rewitalizacji, przebudowano i zmodernizowano też budynek przy ul. Floriańskiej 3. Dzielnica zyskała tym samym nową przestrzeń na działania społeczne. Powstał tu Klub Aktywnego Mieszkańca, w którym prowadzone są m.in. zajęcia wychowawcze, socjoterapia, punkt konsultacyjny, grupy wsparcia czy konsultacje dla rodziców. Wyremontowano też kilka kamienic, m.in. przy wymienionych wyżej ulicach.
Dzięki działaniom rewitalizacyjnym obszar Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia wraz z Placem Wałowym będzie mógł wzmocnić wykorzystanie swojego potencjału wynikającego z lokalizacji, tj. położenia w centrum miasta oraz historycznej przeszłości – Śródmieście jako dzielnica Miasta Gdańska wpisana jest na listę Pomników Historii Prezydenta Rzeczpospolitej. Obszar odzyska swoje walory estetyczne, a jednocześnie zachowa swoje dziedzictwo historyczne, zwiększy się poziom bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Działania rewitalizacyjne spowodują, iż obszar ten odzyska swoją atrakcyjność jako ogólnie dostępna przestrzeń publiczna dla mieszkańców Gdańska oraz odwiedzających miasto turystów. Place zabaw, zielone skwery zachęcać będą do odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu zarówno mieszkańców Gdańska, jak i turystów.
Rewitalizacja w Gdańsku jest wieloletnim procesem. Na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie trwa już 13 lat. Poprawa widoczna jest gołym okiem, jednak konieczne jest kontynuowanie procesu w kolejnych latach.

Źródło: Biuro Rozwoju Gdańska, gdansk.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Rewitalizacja | whiteMAD na Instagramie  | Place, Skwery, Parki  | Gdańsk

Temat: Rewitalizacja w Gdańsku. Nowy Port i Dolne Miasto pięknieją!