Robaczkarium na klatce schodowej w Łodzi

Robaczkarium. Łódź zachęca do hodowania owadów jadalnych w bloku!

Robaczkarium jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego mięsa to pomysł, który zaproponowali przedstawiciele CBiI Pro-Akademia, którzy we współpracy z łódzkim magistratem, zachęcają do założenia własnej hodowli owadów, na klatkach schodowych w blokach, czy kamienicach. Celem jest nie tylko dbanie o środowisko!  

CBiI Pro-Akademia szuka partnera, z którym założy uprawę żywności i „robaczkarium”. Do projektu mogą się zgłaszać wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i właściciele całych budynków. Możesz produkować własną żywność na klatce schodowej bloku lub kamienicy. Przy okazji zadbasz o środowisko, poprawisz zdrowie i lepiej poznasz się z sąsiadami.

Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia szuka partnerów do programu SmartFood Urban Living Lab, w ramach którego przetestuje instalacje do produkcji żywności, wykorzystanie wody deszczowej. Przy okazji będzie można skorzystać ze zdrowej diety oraz zainstalować w budynku fotowoltaikę.

Robaczkarium – kto może się zgłosić?

Do programu finansowanego z Funduszy Norweskich i krajowego budżetu mogą się zgłosić chętni właściciele całych budynków. Są to między innymi wspólnoty mieszkaniowe, czy spółdzielnie, a także uczelnie. W ramach projektu na klatkach zainstalowane zostaną tzw. kabiny hydroponiczne, w których można uprawiać żywność. Opcjonalnie można się także zdecydować na „robaczkarium”, czyli hodowlę jadalnych robaków.

– Prowadzimy właśnie nabór partnerów do projektu. Można się zgłaszać do 30 stycznia – informuje Iwona Adamkiewicz z Pro-Akademii.

Zainteresowani będą musieli spełnić kilka kryteriów, m.in.:

  • w budynku musi się znajdować min. 20 gospodarstw domowych,
  • dostępna przestrzeń pod instalację fotowoltaiczną musi mieć ok. 120 mkw., a na pozyskiwanie deszczówki ok. 2 mkw.

Zgodnie z harmonogramem realizacji programu luty to czas na projektowanie instalacji. Marzec – na jej montaż. Natomiast kwiecień to czas rozpoczęcia hodowli, a także wykorzystywania instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskiwania deszczówki.

Co sądzicie o takiej inicjatywie? Uważacie, że hodowanie owadów jadalnych na klatkach schodowych to dobry pomysł, który odciąży środowisko naturalne, czy może przesada i utrudnianie życia mieszkańcom? Dajcie znać co o tym sądzicie. Nie ukrywajmy, temat jest niecodzienny!

źródło: UM Łódź (lodz.pl) / CBiI Pro-Akademia (https://www.proakademia.eu)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Ekologia | Zwierzęta | Łódź | Zdrowie