Sopot: kultowy witraż odzyska blask. Miasto przekaże pieniądze na remont

Witraż zdobi budynek kamienicy przy Monciaku. Rada miasta przyznała środki na jego remont. Odnowiony ma zostać każdy z kolorowych elementów.

Witraż znajduje się nad wejściem narożnym do kamienicy na rogu Bema i Bohaterów Monte Cassino. Witraże znajdują się również na klatkach schodowych i w wykuszu elewacji zachodniej budynku.

Zwiększony procent dotacji został przyznany na renowację i rekonstrukcję unikatowego zespołu secesyjnych witraży, które są bardzo cennym dziedzictwem kulturowym Sopotu. Witraże o bogatej ornamentyce roślinnej ocalały w oknach i nadprożu wejścia do budynku znajdującego się na rogu ul. Bohaterów Monte Cassino/ul. Gen. Józefa Bema. Z uwagi na reprezentacyjną lokalizację kamienicy inwestycja jest ważna dla wizerunku miasta – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Dzięki dotacji przywrócone mają być walory historyczne i artystyczne jednego z najcenniejszych zespołów witraży w mieście. Obecnie budynek przy ulicy Generała Józefa Bema 2 pełni funkcje mieszkalne, handlowe i usługowe.

Miasto dołoży się do remontu również dwóch innych obiektów. Renowacji poddany ma być budynek mieszkalny przy ulicy Tadeusza Kościuszki 44. Finansowe wsparcie przeznaczone będzie na remont frontowej elewacji oraz frontowej połaci dachowej. Elewacja frontowa jest eksponowana od strony ul. Kościuszki. Posiada cenne walory architektoniczne – reprezentacyjne osie przeszklonych loggii oraz dobrze zachowany detal w stylu secesji geometrycznej. Dotowane kompleksowe prace konserwatorskie i budowlane, oprócz elewacji, obejmą również frontową połać mansardowego dachu z drewnianymi lukarnami i mansardami zdobionymi ornamentem.


Trzecim budynkiem, który otrzyma dofinansowanie na remont jest budynek mieszkalny przy alei Niepodległości 727. Inwestycja jest kontynuacją prac remontowych przy budynku (Wspólnota Mieszkaniowa otrzymała dotację na remont elewacji zachodniej w 2019 r.). Elewacja północna jest eksponowana od strony ul. Poznańskiej i al. Niepodległości. Celem prac jest odtworzenie utraconego detalu architektonicznego i historycznej kolorystyki elewacji.

Czytaj też: Detal | Sopot | Ciekawostki | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Sopot

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły