Stara kuźnia zmieniona w dom. Tak zrobili to w Szczecinie!

Takie realizacje nie zdarzają się często. W Szczecinie stara kuźnia została przebudowana i zmieniona w nowoczesny dom. Zadania stworzenia tego wnętrza podjęli się projektanci z pracowni Loft Kolasiński.

Historia obecnego wyglądu budynku zaczyna się w 2009 r. Wtedy to nastąpiła adaptacja kuźni i budynku gospodarczego na elegancki dom. Po dwunastu latach właściciele zdecydowali się wyremontować patio, na nowo zaaranżować łazienkę i wymienić część mebli.

W momencie zakupu budynek był w dramatycznym stanie i można go było opisać jednym słowem: ruina. Przed druga wojną światową, budynek był kuźnią i małym pomieszczeniem dla pracowników sezonowych, którzy pracowali w sadzie otaczającym obiekt. Przebudowa zajęła 1,5 roku. Do domu, który ma łączną powierzchnię 140 m kw., od strony salonu przylega zamknięte patio, które jest odgrodzone od sąsiadującej stolarni ceglaną ścianą. Najważniejszym celem projektu było stworzenie otwartej przestrzeni, która wydaje się większa niż w rzeczywistości.

W związku z tym, zlikwidowaliśmy część stropu nad salonem, dzięki czemu sufit jest na wysokości 6 metrów. Podczas przebudowy staraliśmy się zachować wszystkie oryginalne elementy architektury wewnątrz budynku. Ściany pokryte naturalnym tynkiem zostały pomalowane farbą w białym kolorze z domieszką szarego pigmentu. W niektórych miejscach pozostawiliśmy widoczne ceglane ściany – wyjaśniają autorzy metamorfozy.


Po dwunastu latach użytkowania patio wymagało remontu. Wymienione zostały deski na podłodze, a łazienka zyskała nowe wyposażenie i aranżację. W sypialni znalazło się dodatkowe miejsce do pracy. W tym celu architekci wykorzystali biurko swojego projektu. W salonie pojawiły się nowe meble, między innymi: sofa i stoli kawowy marki Vipp, lampy Brazilian Punk, fotel Wassily i biały fotel nieznanego autora pochodzący z lat 70.

W domu znalazła się kolekcja duńskich krzeseł i foteli z okresu od lat 20. do 60. XX wieku zaprojektowanych przez Kofoda Larsena, Nielsa Otto Møllera, Harrego Østergaarda, Bruno Mathssona iHansa Jorgensen Wegnera. W ten sposób stara kuźnia zapisuje nowe karty swojej pięknej historii.

Czytaj też: Szczecin  | Wnętrza | Metamorfoza | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

fot. Karolina Bąk, źródło: Loft Kolasiński