Studenci z Wrocławia zaprojektowali samowystarczalne osiedle i wygrali!

Jest samowystarczalne, osiedle przyszłości zaprojektowała trójka studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski. Ich koncepcja zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Intuiture2075.

Projekt studentów jest odpowiedzią na pytanie, jak w 2075 roku może wyglądać samowystarczalne osiedle? Konkurs „Architecture Design – Environmentally Friendly Dwelling Architecture” zorganizowany był przez platformę 361bit. Zgłoszenia przysłali studenci z ponad 30 uniwersytetów z jedenastu pańśtw na świecie. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie osiedla na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby zacząć działać w 2075 roku.

W konkursie punktowane były rozwiązania, które dostosowują zabudowę do zmieniających się potrzeb użytkowników, promują integrację sąsiedzką i sprytnie wykorzystują nowoczesne technologie.

Studenci Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski z Wydziału Architektury przygotowali projekt pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz.

W naszej wizji skupiliśmy się na zaprezentowaniu przyszłościowego podejścia do zrównoważonej architektury. Koncepcja reprezentuje hasło „powrót do korzeni” wykorzystując tradycyjne i lokalne rozwiązania w kreowaniu osiedla. Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Zdecydowaliśmy się również na zdefiniowanie potencjalnego odbiorcy osiedla i określenie jego najważniejszych potrzeb takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, edukacja i integracja międzysąsiedzka oraz silny nacisk na tzw. „well being” i zdrowie psychiczne – mówi Maja Stankowska.

Punktem wyjścia studentów była rewitalizacja historycznej stodoły, która znajduje się na działce w Rędzinie – jednym z wrocławskich osiedli. Stodoła poddana renowacji zmienia się w miejsce dla usług i rekreacji. Co ważne, zaprojektowane budynki miałyby zostać wykonane z niskoemisyjnych materiałów budowlanych.

Największym wyzwaniem było pogodzenie wielu na pozór sprzecznych idei. Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością. Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych – wyjaśnia Mateusz Baranowski.


Samowystarczalne osiedle przyszłości podzielone zostało na trzy strefy mieszkalne, które różnią się charakterem zabudowy. W pierwszej znajdują się mieszkania uzupełnione o pokoje hostelowe, kolejnym są obiekty w zabudowie bliźniaczej, a trzecią domy jednorodzinne. Dodatkowo osiedle dysponować ma przestrzeniami usługowymi o charakterze komercyjnym, edukacyjnym oraz rolno-hodowlanym. Elementem tej ostatniej jest między innymi sad z farmami wertykalnymi.

Na etapie projektowania zdaliśmy sobie sprawę z wielu trudności jakie niesie za sobą tworzenie tego typu osiedla. Chcieliśmy zapewnić szeroką gamę stref interakcji społecznej przy zachowaniu różnorodności i indywidualność przestrzeni prywatnych i półprywatnych. Pragniemy, żeby nasz projekt promował mieszkalnictwo wspólnotowe tzw. co-housing, zmagające się w Polsce ze stereotypową, negatywną opinią – dodaje Klaudia Ryś.

Trzy najlepsze projekty zostały wskazane przez międzynarodowe jury. Za zdobycie I miejsca studenci z Politechniki Wrocławskiej otrzymali 1 000 euro. Drugie miejsce zdobył projekt przygotowany przez studentów z Korei Południowej, a trzecią nagrodę zespół z Chin.

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Osiedle | Ekologia | Ciekawostki | Wrocław | whiteMAD na Instagramie