żłobek

Stworzyli dziecięcy raj. Oto praski żłobek Malvína

Żłobek Malvína znajduje się w Pradze. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni No Architects. Wnętrze zaprojektowano tak, aby dzieciom i opiekunom ułatwić korzystanie z całego obiektu.

Pracując nad projektem wnętrza żłobka architekci na każdym kroku musieli pamiętać, że z powstałej przestrzeni będą korzystać małe dzieci, których wiek nie przekracza dwóch lat. Co zrobić, aby tak młodzi użytkownicy docenili dobrą architekturę i były z niej zadowolone?

Tutaj liczą się detale. Przemyślany układ okien pozwala najmłodszym machać na pożegnanie rodzicom. Przy wyjściu powstały schodki do ubierania dzieci – kiedy są wyżej, ubieranie ich jest łatwiejsze. Schylanie się może sprawiać kłopoty babciom i dziadkom, a powstałe stopnie eliminują potrzebę schylania się.

Żłobek wypełniły kolorowe, ale minimalistyczne meble. Dzieci mogą korzystać z krzeseł i biurek o trzech różnych wysokościach. W razie potrzeby takie stoły można ze sobą łączyć. Meble i lampy zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie z myślą o żłobku. Uniwersalna jest też przestrzeń do spania, która w razie potrzeby szybko może zostać zmieniona w plac zabaw.

żłobek


Na terenie placówki rozmieszczono wiele małych zabawek rozwijających zdolności motoryczne. Wszystkie elementy mimo różnorodności są ze sobą wizualnie spójne. W ten sposób dzieci już od najmłodszych lat mogą kształtować swoje poczucie estetyki.

Czytaj też: Dzieci | Minimalizm | Przedszkole  | whiteMAD na Instagramie

fot. Studio Flusser (www.studioflusser.com)