ARCHITEKTURA

Symbol modernizmu. Budynek KKO w Chorzowie

Zbudowano go w 1937 r. jako budynek – pomnik. Zgodnie z zamieszczoną inskrypcją gmach powstał “w piętnastą rocznicę powrotu Śląska do ojczyzny”. Budynek Komunalnej Kasy Oszczędności w Chorzowie to przykład modernizmu i funkcjonalizmu w architekturze. Smukłą bryłę zaprojektował Stanisław Tabeński.

Pomysł na budowę gmachu Komunalnej Kasy Oszczędności w Chorzowie pojawił się na początku lat 30. XX wieku. Władze miasta rozpisały konkurs architektoniczny na jego projekt. Żadna z nadesłanych prac nie zdobyła pierwszego miejsca. Jednak do dalszych prac projektowych zaproszono architekta Stanisława Tabeńskiego, który miał przygotować projekt odpowiadający oczekiwaniom urzędników. Tabeński miał już doświadczenie w projektowaniu majestatycznych budynków, zaprojektował między innymi gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Katowicach czy Towarzystwa Czytelni Ludowych.

Siedzibę KKO zbudowano na działce przy ulicy Wolności, która w dwudziestoleciu międzywojennym uznawana była za najbardziej reprezentacyjną. Obiekt zaprojektowany został w oparciu o szkieletową konstrukcję stalową, którą wypełniono cegłą dziurawką. Przygotowanie konstrukcji stalowej powierzono Jerzemu Koziołkowi, szefowi biura technicznego. Cała bryła podzielona została na dwie części. Niższa ma dwie oraz pięć kondygnacji i znajduje się wzdłuż ulicy Wolności. To właśnie w tej części znalazła się siedziba Komunalnej Kasy Oszczędności z pomieszczeniami biurowymi i kasami.

Druga część ma dziewięć kondygnacji i znajduje się w narożniku działki. Do dziś część ta pełni pierwotną funkcję – mieszkalną. Zaprojektowanych apartamentów było 19, a ich standard ówcześnie można było określić mianem luksusowego. Największy apartament składał się z siedmiu pokoi i miał 260 m kw. powierzchni. Mieszkania te powstały dla pracowników budynku. Wszystkie kondygnacje połączyła winda.

fot. NAC, domena publiczna

Niższy moduł zbudowany został z wykorzystaniem konstrukcji żelbetowej, natomiast wyższy w oparciu o szkielet ze stali. Mimo tego rozróżnienia całość z zewnątrz prezentowała się spójnie. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki artykulacji elewacji zewnętrznych i pionowym akcentom, takim jak wysunięte poza lico słupy oraz lizeny. Całość zyskała duże przeszklenia.

Hol z klatką schodową na parterze, widać oryginalne elementy wyposażenia. Nad przejściem znajduje się napis. fot. Adrian Tync, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Wnętrze już od przekroczeniu progu miało sygnalizować funkcję budynku. Zdecydowano się na elegancki wystrój, a główną salę operacyjną ozdobiono stiukiem i lastryko. Do dziś zachował się tam oryginalny witraż z herbem miasta. Warto też zwrócić uwagę na oryginalne, metalowe oprawy lamp oraz napis umieszczony w holu: Państwu na chwałę, miastu na pożytek, pracą i oszczędnością obywateli m. Chorzowa, w piętnastą rocznicę powrotu Śląska do ojczyzny gmach ten wybudowano. MCMXXXVII.

Gmach od 1997 r. wpisany jest do rejestru zabytków.

zdjęcia archiwalne: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna

Czytaj też: Modernizm | Elewacja | Kamień  | Kamienica | Wieżowiec | whiteMAD na Instagramie

fot. Adrian Tync, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
fot. Ewa Kubiesa, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
Elewacja budynku widoczna od ulicy Wolności,fot. Adrian Tync, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
Wnętrze budynku, sklep z odzieżą używaną, fot. Adrian Tync, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż z herbem Chorzowa, fot. Agata Mucha, licencja CC BY-NC-ND 3.0 PL
fot. NAC, domena publiczna
fot. NAC, domena publiczna
fot. NAC, domena publiczna
fot. Ewa Kubiesa, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej