Puro w Łodzi

Szklane wnętrza Hotelu Puro w Łodzi inspiracją dla architektów

Wnętrza współczesnych biur, mieszkań czy hoteli w niewielkim stopniu przypominają te, które projektowano kilka dekad temu. Obecnie panują inne trendy. Przykładem innowacji stanowiącej inspirację dla architektów są szklane wnętrza hotelu Puro w Łodzi. Dlaczego?

Szklane ściany hotelu Puro zaliczane są do najbardziej interesujących i imponujących realizacji tego typu w ostatnich latach. Hotel Puro otwarto na początku ubiegłego roku, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, gdyż znajduje się on w pobliżu jednego z najważniejszych budynków w mieście — neobarokowego pałacu Izraela Poznańskiego. Blisko usytuowane jest również centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura. Projekt wykonała poznańska firma ASW Architekci. W hotelu znajduje się 136 pokojów, a do tego restauracja, bar z tarasem widokowym na ostatnim piętrze czy sale konferencyjne, z których jedna pełni również funkcję sali kinowej.

Wystrój hotelu nawiązuje do tradycji miasta. Ściany ozdabiają fotografie i plakaty filmowe, ręcznie tkane, współczesne kilimy od lokalnego studia Tartaruga oraz dzieła młodych polskich artystów. Firma będąca właścicielem sieci hoteli Puro, czyli marka Genfer, słynie z tego, że ceni dobrą architekturę i design. Realizacja została doceniona nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Za sukces należy uznać, że znalazła się w finale nagrody Ahead Europe 2019.


W hotelu Puro w Łodzi zastosowano bezszprosowe szklane ściany przeciwpożarowe – Alufire Vision Line. Ten system wykorzystano między innymi do stworzenia klatki schodowej o przezroczystej ścianie oraz wewnętrznego, zadaszonego atrium. Całość robi imponujące wrażenie, a jednocześnie jest to rozwiązanie bezpieczne. Przeszklenia o powierzchni 235 m kw., zapewniają również maksymalne doświetlenie wnętrza.

Wszystkie te kwestie złożyły się na to, że hotel Puro w Łodzi stał się inspiracją dla architektów. Szklane ściany działowe wykorzystywane są obecnie w przeróżnych wnętrzach – nie tylko hotelowych. Przemawia za nimi wygląd, ale też praktyczność i bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Alufire Vision Line – co warto wiedzieć?

W przypadku opisywanej realizacji wykorzystano szklane ściany Vision Line, czyli bardzo zaawansowany, bezszprosowy system aluminiowy. Daje on architektom możliwość zaprojektowania przezroczystych, dźwiękoszczelnych szklanych ścianek działowych o odporności ogniowej do 60 minut. Rozwiązanie to gwarantuje izolacyjność dźwięku do 47 dB.

System ten daje możliwość tworzenia efektownych i wyrafinowanych wnętrz z przezroczystymi liniami widokowymi. Jego zaletą jest możliwość ukrycia profili w podłodze i suficie, dzięki czemu projekt zachowa estetyczny wygląd. Przegrody mogą być nietypowych kształtów, np. w formie łuków.

Hotel Puro w Łodzi z nagrodą

Charakterystyczny dla wszystkich hoteli sieci Puro jest ich indywidualny styl, ale też lokalny charakter. Nie inaczej jest w Łodzi. W pokojach wiszą ilustracje Oli Niepsuj, kolaże Tomasza Szerszenia czy grafiki Bartosza Kosowskiego. W sali kinowej widnieją plakaty kolekcjonerskie związane ze Szkołą Filmową w Łodzi. Przestrzeń hotelu została doceniona przez jury przyznające nagrody Ahead. Hotel Puro został wyróżniony w kategorii Event Spaces 2019.

Rzeczywiście trzeba przyznać, że miejsce to zapewnia doskonałe warunki do organizowania konferencji. Uwagę zwraca Cinema Paradiso, czyli sala z welurowymi fotelami kinowymi, różowymi ścianami i maszyną do popcornu. Na łamach „Architektury-murator” („A-m” 08/2019) oceniono, że hotel w sposób nieoczywisty pozwala odczuwać miasto. Projekt ten będzie zapewne stanowić dla architektów inspirację do planowania wielu kolejnych realizacji.

Przeczytaj również o szklanych drzwiach przeciwpożarowych na stronie www.alufire.com.

Czytaj więcej: Hotel | Sztuka | Szkło | Minimalizm | Łódź

źródło: materiały prasowe Alufire