Sztuka w przestrzeni publicznej. Kinomural zaprasza na panel dyskusyjny online

Kinomural to jedno z niewielu wydarzeń w Europie, które prezentuje prace czołowych przedstawicieli sztuki nowych mediów. 23 września, na wrocławskim Przedmieściu Odrzańskim, na sześciu ścianach budynków zostanie pokazanych aż siedemdziesiąt pięć prac artystek i artystów z całego świata. Dzień wcześniej organizatorzy razem z zaproszonymi gośćmi podejmą temat sztuki w przestrzeni publicznej.

Czy kiedy artysta wkracza z twórczością w tkankę miasta, staje się nagle nieproszonym gościem lub gospodarzem, który zaprasza publiczność do zupełnie nowej dla nich sytuacji? Jak rozgościć się i prowadzić rozmowę z widzami?

Jest taki sławny cytat z piłkarza Zlatana Ibrahimovićia: “Kiedy odwiedza cię Zlatan, to ty stajesz się gościem”. Poszliśmy za tym przewrotnym tekstem, żeby zastanowić się nad miejscem sztuki w przestrzeni publicznej. Warto posłuchać, co artyści i kuratorzy mają do powiedzenia o tym szczególnym spotkaniu sztuki z widzem: poza galerią, na ulicy. Podczas poprzednich edycji Kinomuralu gościliśmy tysiące widzów, również tych którzy pierwszy raz mieli kontakt ze współczesną sztuką wideo czy instalacją. W pokazach uczestniczą również ci najbardziej otwarci widzowie – dzieci. Co roku zastanawiamy się, z czym i jak do nich trafić.

Zlatan czyni cię gościem we własnym domu i to może być niezła przygoda. Ale też jeśli dzieło stawia wyzwanie i nie mediuje z odbiorcą, czasem dochodzi do niezrozumienia, konfliktu lub opacznej interpretacji. Jak projektować kontakt z publicznością i jak reagować, opowiedzą nasi goście – nowojorska kuratorka filmu Becca Keating, artysta audiowizualny Guli Silberstein i wrocławski malarz i autor murali Zbiok – zapowiada Adriana Prodeus, moderatorka panelu i kuratorka Kinomuralu.

Jak zapraszać, mediować, wchodzić w dialog i rozumieć potrzeby odbiorców, a także artystów? Co wynika ze spotkania dzieła z „przypadkowym” widzem? Czym jest „dobry moment” dla danego działania artystycznego? Czy celowo projektuje się reakcje publiczności? O tym wszystkim porozmawiają zaproszeni goście 22 września (piątek) stacjonarnie we wrocławskim miejscu Pod Ciśnieniem i online – transmisja będzie dostępna pod adresem: https://fb.me/e/hY8A50dqW.


Więcej o panelistach i moderatorce:

Becca Keating– zastępca Dyrektora Rozwoju w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku. Wcześniej pracowała dla Ann Arbor Film Festival, ArtCenter College of Design oraz Sundance Institute. Zasiadała w radach Los Angeles Film Forum i Mono No Aware. W trakcie trwania swojej kariery pracowała jako niezależna kuratorka dla rozmaitych instytucji, programując prace eksperymentalne. Jest założycielką i kuratorką serii Persistent Vision w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku.

Guli Silberstein – londyński filmowiec i artysta, zajmujący się cyfrowym wideoartem. Pracuje ze znalezionym materiałem filmowym, estetyką usterki i sztuczną inteligencją. Jego prace pokazywane były na licznych festiwalach i w wielu przestrzeniach sztuki. Jego prace stają się viralami w mediach społecznościowych. Rozpowszechniane są na platformie galeryjnej Sedition Art London oraz poprzez portale NFT: Foundation i MakersPlace.

Zbiok Czajkowski– malarz, muralista, rysownik. Czajkowski uprawia dwa gatunki malarstwa – tradycyjne malarstwo sztalugowe oraz malarstwo wielkoformatowe w przestrzeni publicznej. Malarz operuje charakterystycznym stylem malarskim czerpiącym z estetyk ulicznych, malarstwa mistrzów z początku XX wieku, oraz kultury popularnej. Tematy prac Zbioka dotyczą zagadnień nierówności społecznych, przemocy, dyskryminacji oraz alienacji jednostki. Tworzone przez niego wizje odsyłają widzów do rewirów marzeń, snów, pragnień, podświadomych lęków, niepokojów. Czajkowski uczestniczył w ponad 100 wystawach i projektach w Polsce i za granicą.

Adriana Prodeus – krytyczka filmowa i sztuki, Dyrektorka Artystyczna festiwalu Animator. W miesięczniku KINO odpowiada za temat numeru i rozwija cykl reportaży o pracowniach animacji. W magazynie Vogue Polska publikuje felieton “Demontaż atrakcji”. Selekcjonerka, programerka i jurorka wielu festiwali.

„When Zlatan comes to your house, you are the guest”
Panel dyskusyjny o sztuce w przestrzeni publicznej
22 września, piątek, godz. 18:00
Pod Ciśnieniem, ul. Sudecka 96 oraz online: https://fb.me/e/hY8A50dqW
wstęp wolny, wydarzenie jest dwujęzyczne – ENG i PL

Kinomural odbędzie się 23 września w godz. 19:30-22:00 na Przedmieściu Odrzańskim we Wrocławiu. Więcej informacji o programie: www.kinomural.com.

źródło: Kinomural (kinomural.com)

Czytaj też: Wydarzenia  | Kultura | Murale | Wrocław | whiteMAD na Instagramie