Tadeusz Rolke gościem specjalnym „Pokoju śniadaniowego z Mistrzem” w bistro WuWu

W sobotę 1 września rusza pierwsza odsłona cyklu cotygodniowych spotkań „Pokój śniadaniowy z Mistrzem”. Wydarzenie organizowane przez Galerię Nizio oraz bistro WuWu odbywać się będzie w każdą sobotę o godzinie 10:00 w bistro WuWu w Centrum Praskim Koneser. Gościem specjalnym pierwszego spotkania „Pokoju śniadaniowego z Mistrzem” będzie wybitny fotograf Tadeusz Rolke.

„Pierwsze śniadanie jest wstępnym akordem w symfonii dnia. Stanowi ono niejednokrotnie o nastroju dalszych godzin, jest niby gradowa chmura zaciemniająca horyzont domowy, lub też bierze na siebie rolę jasnego promienia słońca, który ujmuje w pogodną ramę ten szary dzień „codzienny”, pomawiany na ogół o najgorsze instynkty” – tak o śniadaniu w przedwojennej Polsce, na łamach czasopisma „Bluszcz”, pisała tajemnicza autorka kryjąca się pod inicjałami W.M.

Jak wyglądały śniadania na dawnej Pradze, dzielnicy, o której po dziś dzień krążą legendy? Czym warsiawiak raczył się tuż po otwarciu oka? A także, co wspólnego ma fotografia czy – szerzej mówiąc – sztuka z jedzeniem? Przy wspólnym stole dyskutować będziemy już wkrótce – oczywiście celebrując śniadanie w WuWu, bistro zlokalizowanym przy Placu Konesera 1, w Centrum Praskim Koneser, tuż przy Muzeum Polskiej Wódki. Cosobotnim śniadaniom towarzyszyć będą spotkania z ciekawymi postaciami ze świata sztuki, kultury czy designu. Gościem specjalnym pierwszego spotkania w ramach „Pokoju śniadaniowego z Mistrzem” będzie Tadeusz Rolke (ur. 1929), rodowity warszawiak, jeden z najwybitniejszych rodzimych fotografów, uważany za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Autor prac takich jak, „Fischmarkt” (1978), „Ślady” (1984-1995), „Remake” (1983/2009) oraz „Tu Byliśmy” (od 2008). Bohater filmu dokumentalnego „Dziennik z podróży”. Na jego zdjęciach sportretowane zostały najwybitniejsze postaci kultury polskiej i światowej, jak Joseph Beuys, Małgorzata Braunek, Zbigniew Cybulski, Kora Jackowska, Kalina Jędrusik, Tadeusz Kantor, Oskar Kokoschka, Zbigniew Libera, Teresa Murak, Janusz Olejniczak, Gerhard Richter, Alina Szapocznikow czy Andrzej Wajda.

Kolejne spotkania w ramach cyklu „Pokój śniadaniowy z Mistrzem” odbędą się z udziałem:
8 września, godz. 10:00 – architekta Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International
15 września, godz. 10:00 – Warszawskiego Przewodnika – Adriana Sobieszczańskiego
22 września, godz. 10:00 – Alicji Białej
29 września, godz. 10:00 – Karola Misztala
6 października, godz. 10:00 – Marysi Dębskiej

Bistro WuWu, Plac Konesera 1
data pierwszego spotkania: sobota, 1 września 2018
start: godz. 10:00
koszt menu śniadaniowego – danie specjalne w zestawie z napojem: 29 zł.

Organizatorzy wydarzenia: Galeria Nizio, bistro WuWu.


Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły