Zakup nowej lodówki to zawsze dużo emocji. Na rynku znaleźć można ogromny wybór produktów dopasowanych do zawartości każdego portfela. Na jakie funkcje warto zwrócić szczególną uwagę i co powinna posiadać jakościowa lodówka? Podpowiadamy!
Lodówka – mała czy duża
Przede wszystkim warto zacząć od wybrania odpowiedniego rozmiaru sprzętu i dobrać go do wielkości gospodarstwa domowego. Single i pary, które zwykle nie robią zbyt dużych zakupów, mogą postawić na mniejszy sprzęt. W ich sytuacji duża lodówka może nie sprawdzić się i jedynie zajmować sporo miejsca. Zupełnie inaczej jest w przypadku większych rodzin. Tutaj nie powinno się oszczędzać, ponieważ rodzinna lodówka musi być pakowna. Nie warto myśleć kategoriami „gdzieś to upchnę”, ponieważ przeładowany sprzęt pobiera dużo więcej prądu, co z pewnością odczuje się w comiesięcznych rachunkach.
Lodówka – pod zabudowę czy nie?
Podobną decyzję należy podjąć w związku z ewentualną zabudową. Lodówki wolnostojące doskonale sprawdzą się w urządzonej już kuchni. Można postawić je w dowolnym miejscu bez jakiejkolwiek ingerencji w budowę szafek. Osoby, które martwią się kwestiami estetycznymi, mogą być spokojne. Lodówki nowej generacji to designerski sprzęt zaprojektowany z myślą o każdym, nawet najdrobniejszym, szczególe. Z tego powodu dopasować go można do większości wnętrz, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Dużym ułatwieniem jest także szeroka gama kolorystyczna. Coś dla siebie znajdują fani jasnych kolorów, a także ciemniejszych barw. Osoby, które mimo wszystko chcą, aby ich kuchnia była spójna i aby sprzęt AGD nie wyróżniał się, powinny postawić na zabudowę. To najbardziej estetyczne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, że należy uwzględnić je już na etapie projektu kuchni. Z tego powodu to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dopiero czeka remont.
Odpowiednia klasa energetyczna lodówki
Poza wspomnianym wyżej funkcjami, warto zwrócić uwagę także na klasę energetyczną urządzenia. Wiele osób posiada w domu stare lodówki i nie decyduje się na nich wymianę, ponieważ sprzęt wciąż dobrze chłodzi. Nie zmuszamy nikogo do wymiany, jednak warto zwrócić uwagę na wysokość rachunków za prąd. Jeżeli są one niepokojąco wysokie, przyczyną może być właśnie przestarzały sprzęt, który pobiera bardzo dużo prądu. W takim wypadku wymiana lodówki na taką klasyfikowaną w kategoriach A-D pod kątem klasy energetycznej będzie najlepszą inwestycją i oszczędnością. Kupując lodówkę, należy zwrócić uwagę na jej jak najwyższą klasę energetyczną i wybierać jak najbardziej energooszczędny sprzęt.
Innowacyjna technologia No Frost, Cooling 360° i inne przydatne funkcje w lodówce
Gdy zdecydujemy już jakiej wielkości ma być lodówka i jak ma wyglądać, warto przejść do tego, co jest najważniejsze, czyli do możliwości sprzętu. Jakie funkcje powinna mieć jakościowa lodówka? Warto zacząć od systemu No Frost. To nic innego jak funkcja, która zapewnić ma optymalną temperaturę i stopień wilgotności w lodówce. Dzięki temu wnętrze jest dokładnie wentylowane, co uniemożliwia tworzenie się szronu. Brak szronu oznacza znacznie rzadszą konieczność rozmrażania lodówki. W przypadku sprzętu z opcją No Frost zaleca się robić to średnio dwa razy do roku. Brak szronu to również niższe zużycie energii, czyli niższe rachunki za prąd. Technologia Cooling 360° oraz wnętrze ze stali szlachetnej klasy premium umożliwia ograniczenie marnowania żywności, a także lepszy rozkład temperatury dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia. Gwarancja stabilnej temperatury w lodówce powoduje, że przechowywana żywność jest skutecznie chroniona bez względu na to, gdzie ją umieścimy.
Dobre chłodzenie i szczelna szuflada
Kolejnym przydatnym dodatkiem jest szczelna szuflada z regulacją warunków. W sprzęcie marki Electrolux znaleźć można szufladę GreenZone przystosowaną do przechowywania warzyw i owoców. Utrzymywana jest w niej wilgotność na idealnym poziomie, co pozwala zachować nawet 95% witamin po 11 dniach przechowywania. Innym ułatwieniem jest także system CustomFlex®. Pozwala on na dostosowanie wnętrza lodówki do indywidualnych potrzeb. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ każdy z nas trzyma w lodówce inne produkty. Dzięki zastosowaniu systemu CustomFlex® można każdego zadowolić w równym stopniu. Lodówka wyposażona jest bowiem w przenośne pojemniki, które można uzupełnić produktami lub całkowicie wyjąc, aby zyskać jeszcze więcej miejsca. Podobnym dodatkiem jest ruchoma półka FlexiShelf. To ruchoma półka, którą można wysunąć na wybraną głębokość.
Szybkie chłodzenie, czyli jak dobrze zorganizować lodówkę?
Skoro mowa o przechowywaniu, to warto pamiętać, że ważny jest nie tylko rodzaj sprzętu, ale także jego odpowiednie użytkowanie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że półki w lodówce nie są umieszczone przypadkowo i każda z nich ma konkretne przeznaczenie. Dla przykładu, na górnej półce panuje najwyższa temperatura. Warto umieścić tam produkty, które nie mają tendencji do szybkiego psucia, np. jogurty czy kefiry. Piętro niżej jest nieco chłodniej, dlatego z powodzeniem można przechowywać tam wędliny, ser żółte czy przygotowane już obiady. Najchłodniej jest na samym dole lodówki. Dolna pólka to więc miejsce na surowe ryby, mięso i inne szybko psujące się produkty. Półki na drzwiach lodówki to z kolei świetna przestrzeń na napoje, sosy czy konfitury.
Ważne są także materiały, z których wykonana jest lodówka
Wnętrza lodówek marki Electrolux Genesi wykonane są w 70% z tworzyw sztucznych pochodzących z procesu recyklingu. Nowoczesne urządzenia umożliwiają również dostosowanie parametrów pracy zgodnie ze wskaźnikiem Ecometer, który określa, jak ekologiczny jest stopień pracy lodówki. Odpowiednie dobranie temperatur chłodzenia pomaga nie tylko zadbać o oszczędności w domowym budżecie, ale i również stanowić realny wpływ na ochronę środowiska.
Jaką lodówkę kupić?
Tak jak już wspominaliśmy, najlepszym wyborem będą nowoczesne lodówki. Ciekawym produktem jest lodówka z dolnym zamrażalnikiem Cooling 360° 800 MultiSpace marki Electrolux. To spory, ponad 2-metrowy, sprzęt dla całej rodziny. Jej przydatnym dodatkiem jest specjalna szuflada Extra Chill, która chroni jakość i smak pokrojonych wędlin i serów. W szufladzie jest niższa temperatura niż w pozostałej części lodówki, dlatego żywność ta dłużej jest świeża. Na uwagę zasługuje także kompresor inwerterowy, który zapewnia równomierne chłodzenie z wyższą wydajnością, niższym zużyciem energii i niższym poziomem hałasu. Dzięki temu lodówka jest przyjazna zarówno dla produktów spożywczych, jak i domowego budżetu.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux
Zobacz również: Ciekawostki | Technologia