To perła baroku. Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego po remoncie!

Zakończył się remont elewacji budynku Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zabytkowy gmach powstał w 1755 roku i dziś stanowi jeden z najlepszych przykładów barokowej architektury w mieście. Trwają jeszcze ostatnie prace wewnątrz budynku.

Wszystkie prace remontowe zakończyć się mają w sierpniu 2022 roku. Wtedy do budynku Uniwersytetu Wrocławskiego wrócą pracownicy administracji. Budynek Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego stoi w pobliżu dawnego kościoła jezuitów przy placu Uniwersyteckim.

Remont barokowego gmachu rozpoczął się w 2018 roku. Wykonano wtedy remont dachu i wymieniono część elementów instalacji wentylacyjnej. W drugim etapie remontu (2019 i 2020 r.) zabezpieczono piwnice i ocieplono strop. Trzeci etap był największym, obejmował remont elewacji oraz prace wewnątrz budynku. Niedawno zdjęto rusztowanie odsłaniając odnowioną elewację.

Jeśli chodzi o nasze prace, to w patio budynku było bardzo dużo świadków tego, że kiedyś nie było tam okien. Ponadto pod tynkiem znaleźliśmy ażurowe balustrady, a na parapetach z piaskowca zauważyliśmy dużo nacięć oraz kilka wyrytych inicjałów, przykrytych wylewką i blachą. Także kamienne słupki, w wielu wypadkach zostały przykryte zaprawą cementową. Od czasu baroku część z nich była wymieniona, a pozostały, oryginalny kamień był bardzo zdegradowany – opowiada Luiza Kostańska, z firmy Luarte Konserwacja i restauracja zabytków, która wykonywała prace w Collegium Antropologicum.

Zdjęcie zrobiono podczas remontu – zabytkowe, kamienne słupki były pokryte cementową zaprawą

Budynek Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się przy ulicy Kuźniczej 35. Jego budowę rozpoczęto w 1734 roku. Prace budowlane trwały 21 lat i zakończyły się w 1755 r. Gmach zaprojektował architekt Josef Frisch. Budynek składa się z czterech skrzydeł. Początkowo mieszkali w nim uczniowie Kolegium Jezuickiego. Po II wojnie światowej w budynku znajdowała się siedziba Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Na początku lat 50. XX wieku budynek wyremontowano po zniszczeniach wojennych, odtworzono wtedy fasadę, szczyt i dach.

Czytaj też: Wrocław | Renowacja | Ciekawostki | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

fot. Michał Kurowicki  (wroclaw.pl), źródło: UM Wrocław

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły