fot. Mario K. Roes

Torebki Louis Vuitton projektu architekta Franka Gehrego

Torebki Louis Vuitton projektowane przy współpracy ze słynnym architektem Frankiem Gehrym to architektura do… noszenia! Pokazana w Miami Beach kolekcja kapsułowa przypomina dokonania Gehrego w dziedzinie architektury. Autor takich projektów jak tańczący dom w Pradze czy Muzeum Guggenheima w Bilbao przełożył wybujałość dekonstruktywizmu na modę.

Frank Owen Gehry jest 95-letnim amerykańskim architektem o polsko-żydowskim pochodzeniu. Gehry jest czołowym przedstawicielem dekonstruktywizmu. Krzywe linie, wygięte kształty i niesłychana ekspresyjność to znaki charakterystyczne tego architekta. Historia współpracy FOGA z domem mody Louis Vuitton jest dosyć długa. Pracownia Gehrego zaprojektowała nawet Budynek Fundacji Louis Vuitton w Paryżu. Kolekcja pokazana na targach sztuki Art Basel ma uczcić wieloletnią współpracę.

Ryba na ramieniu

Osiem torebek z kolekcji kapsułowej to wariacje Gehrego na temat popularnego modelu Capucines, który zadebiutował w 2013 r. Odcienie szarości torebki Concrete Pockets przypominają swoją formą Muzeum Guggenheima w Bilbao. Do torebki przyczepiono warstwy skóry cielęcej, przypominającej płaty betonu. Krzywolinijne logo LV z mosiądzu również jest pomysłem architekta.

Z białego modelu Floating Fish „wychodzi” trójwymiarowa czerwona ryba. Morskie zwierzę jest częstym motywem prac Gehrego. Rzeźby i elementy architektury przedstawiające ryby pojawiły się m.in. w: Barcelonie, Kobe i Minneapolis. Z tego powodu, wielowarstwowa, czerwona ryba wylądowała także na torebkę LV. Ciekawym detalem zamka torebki jest suwak w kształcie wspomnianej ryby.

W kolekcji znajduje się jeszcze jedna torebka z podobnym motywem. Mini Drawn Fish to biała torebka ze skóry krokodyla z narysowaną na przodzie rybą. Architekt narysował także łuski na klapie.

Budynek do noszenia

Shimmer Haze to model częściowo wykonany z Plexiglasu. Sześć przezroczystych paneli połączono za pomocą nitów w kształcie kwiatu z logiem LV. Przezroczysta obudowa skrywa kolorowe wnętrze z polimeru. Kolorystyka torebki nawiązuje do Museum of Pop Culture w Seattle. Projekt Gehrego składa się z kilku odmiennych brył. Jeden z segmentów jest tego samego koloru co wnętrze torebki Shimmer Haze.

Czarnobiała Analog Bag jest nawiązaniem do siedziby nowojorskiej firmy IAC projektu Franka Gehrego. Fasada budynku przypomina serię fal lub żagli, które udało się odwzorować w torebce. Równie nieregularną budowę posiada torebka Mini Puzzle. Z zewnątrz torebka przypomina bukiet niebieskich kwiatów. Skórzane kwiatki zostały ręcznie pomalowane, a następnie doczepione do torebki.

fot. Mario K. Roes

Pozostając w kwiatowym świecie, warto wspomnieć o torebce Mini Blossom. Dwa kolorowe elementy wykonane z żywicy przypominają dwa płatki kwiatów. Płatki nawiązują do flakonu perfum Les Extraits zaprojektowanego przez Gehrego. Kolorowego flakony były same w sobie czymś w rodzaju sztuki, a za ich wykonanie odpowiada doświadczony włoski hutnik z Murano. Metalowe logo torebki przypomina elementy znane z fasady budynku Fundacji Louis Vuitton.

Krokodyl i niedźwiedź

Poza rybami Gehry rzeźbi także krokodyle. Dlatego to właśnie krokodyl zdobi uchwyt torebki Croc. Ciemny gad nawiązuję do rzeźby w londyńskiej restauracji Sexy Fish, serwującej głównie ryby i owoce morza. Londyński krokodyl został umieszczony na ścianie restauracji i ma aż cztery metry długości. W przypadku Capucines BB Croc gad wgryza się w białą torebkę, urozmaiconą jasnożółtymi wzorami.

Zdecydowanie najciekawszym nawiązaniem do rzeźb Gehrego jest Bear With Us Clutch. Torebka jest miniaturową wersją rzeźby o tej samej nazwie, stojącej w Muzeum Sztuki w Nowym Orleanie. Torebka została wykonana z cienkiej warstwy mosiądzu i rutenu. Ramię torebki z połyskliwym niedźwiedziem stanowi metalowy łańcuch.

Powrót do korzeni

Na koniec do kolekcji dołączono dwa modele, od których zaczęła się przygoda Franka Gehrego z torebkami LV. Czarny i srebrny Twisted Box to wariacja kolorystyczna na temat oryginalnej torebki z 2014 r. Wtedy Louis Vuitton zleciło Gehremu stworzenie modelu na 160-lecie domu mody. Architekt zaprojektował powyginany kuferek ze skórzanym uchwytem. Skóra na zewnątrz torebki została przyozdobiona klasycznym monogramem LV.

Kolekcja kapsułowa Louis Vuitton x Frank Gehry jest modowym hołdem dla współpracy luksusowej marki ze światowej sławy architektem. Z tego powodu wszystkie wymienione modele powstały w limitowanej edycji. Torebki należy traktować bardziej jako dzieła sztuki niż akcesoria modowe. Ceny torebek z kolekcji zaczynają się od 10 tys. euro i kończą na 33 tys. euro.

Źródło zdjęć: Louis Vuitton, FOGA

Czytaj też: Moda | Kolekcja | Torebka | Louis Vuitton Stany Zjednoczone | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły