ARCHITEKTURA

Trwa przebudowa Starego Rynku w Łodzi. Tak będzie wyglądać

Prace na terenie Starego Rynku w Łodzi są już zaawansowane. Poprzedziły go prace archeologiczne, dzięki którym udało się wydobyć ponad 1000 przedmiotów. Wkrótce mieszkańcy zyskają reprezentacyjny plac, który wypełni nowa zieleń.

Historia przebudowy Starego Rynku w Łodzi jest ciekawa, bo urzędnicy zdecydowali się zmienić pierwotny projekt i zastąpić go nowym, który zakłada wprowadzenie na teren rynku więcej zieleni. Jest to pokłosie zjawiska betonowania rynków polskich miast.

Remont poprzedziły prace archeologiczne, dzięki którym odkryto starą studnię publiczną, relikt średniowiecznej drogi, piec z XVII wieku i ponad 1000 innych przedmiotów. Niedawno rozpoczęły się właściwe prace budowlane, w ramach których robotnicy układają murki. Będą one otoczką planowanych zieleńców. Dodatkowo pracownicy stawiają stropy zadaszonych miejsc do handlu. Od strony północnej rozpoczęto już prace związane z konstrukcją podbudowy nowej nawierzchni.

Podczas prac wyremontowano też infrastrukturę podziemną – wymieniono studnie technologiczne, położono kable, wykonano izolacje oraz infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.

W ramach realizacji projektu wymieniona zostanie cała nawierzchnia, zlikwidowano też niewygodne stopnie. W centralnej części placu umieszczone zostaną dwie podświetlane fontanny posadzkowe. We wschodniej i zachodniej części rynku planowana jest budowa zadaszonych miejsc do handlu, a od strony parku – pawilonu handlowego.

Tak Rynek wyglądał PRZED przebudową:

Duży nacisk położono na nową zieleń. Wzdłuż ulicy Nowomiejskiej dosadzone zostaną nowe drzewa: jesiony pensylwańskie i klony. W sumie znajdzie się tu także prawie 300 krzewów (w tym m.in. ostrokrzew i róże) oraz trawy ozdobne. Wśród zieleni można będzie odpocząć na jednej z kilkunastu ławek lub na drewnianych siedziskach, zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 r.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Miasto | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Nowa wersja
Nowa wersja
Nowa wersja
Nowa wersja

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej