Ulica Działyńskich w Poznaniu odzyska dawny blask?

Przed wojną była to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Poznania. Kamienice powstałe w tym kwartale zapewniały najbardziej luksusowe mieszkania w całym mieście. 

Niestety po wojnie ulica nie odzyskała już swojego blasku, a odbudowane budynki podzielono na lokale komunalne. Dziś większość z ocalałych kamienic jest w podupadającym stanie. Z niektórych miasto wyprowadziło lokatorów z zamiarem remontu w ramach miejskiego programu rewitalizacji kamienic. Z planów jednak nic nie wyszło. Ich remont rozpoczął nowy inwestor , który na tej ulicy zrealizuje projekt “Rezydencja Działyńskich”.

Firma chce przywrócić dawny splendor nie tylko swoim kamienicom, ale także całemu założeniu. Dysponując dokumentacją z przełomu wieków może odtworzyć pieczołowicie nie tylko elewacje, ale także wzór kutych krat przedogródków, historyczne żaluzje w oknach oraz smukłe kopuły w części dachu. Potrzeby współczesnego klienta luksusowych mieszkań będą spełnione poprzez zainstalowanie dodatkowych trzech wind nieprzewidzianych w pierwotnym wyposażeniu, dodanie klimatyzacji, oraz zapewnienie niezależnego parkingu. Nad wygodą mieszkańców czuwać ma konsjerż. Remont budynku pod numerem trzy już trwa, ale plany spółki na tym się nie kończą.

Spółka Rezydencje Działyńskich chce wyremontować elewacje wszystkich historycznych budynków przy tej ulicy, nie tylko tych, które do niej należą. Prace miałyby się zakończyć jeszcze w tym roku. Jednak Aby zrealizować wszystkie założenia rewitalizacji ulicy potrzebne jest wsparcie miasta i rady osiedla, które miałyby wziąć na siebie remont nawierzchni, przedogródków oraz postawić nowe, stylizowane latarnie. Realizację takiego planu muszą jednak poprzedzić konsultacje społeczne, które przeprowadzić ma rada osiedla Stare Miasto.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły