CIEKAWOSTKI

Ulica Krucza w Warszawie przejdzie metamorfozę. Zamieni się w zielony pasaż

Ulica Krucza szykuje się do całkowitej metamorfozy. W ramach Nowego Centrum Warszawy powstanie na niej szeroki pieszy pasaż wśród zieleni, a ruch kołowy zostanie uspokojony i skierowany na jednopasmowe jezdnie po jego bokach. O planowanej przebudowie ulicy Kruczej na odcinku między Al. Jerozolimskimi a ul. Piękną ZDM wspominał już w 2021 roku.

Wyłoniona w przetargu firma przeprowadziła kompleksową analizę ruchu. W jej ramach wykonano pomiary na wszystkich skrzyżowaniach na wspomnianym fragmencie – trzykrotnie w danej lokalizacji w dwóch szczytach komunikacyjnych, czyli w godzinach 7-9 i 15-17. Okazało się, że nadanie drodze śródmiejskiego charakteru nie wpłynie na płynność ruchu. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ul. Krucza stała się deptakiem pośrodku z jezdniami ulokowanymi po jego bokach. Jak dokładnie będzie wyglądać odświeżona ulica pokaże projekt wykonawczy. Od 25 listopada 2022 r. zajmuje się nim firma Meritum Projekt. 16-miesięczny etap projektowy zakończy się w kwietniu 2024 r. i wówczas będzie można przejść do właściwej przebudowy.

Krucza obecnie. Fot. ZDM w Warszawie

“Ulica Krucza w obecnym kształcie powstała w latach 50. XX w. Nadano jej wówczas rolę głównej osi socrealistycznej dzielnicy centralnej, dlatego posiada aż 30-40 m szerokości, mimo że nie ma wielkiego znaczenia komunikacyjnego. Jezdnia z czterema, a miejscami nawet pięcioma pasami zajmuje znaczną część tej przestrzeni, a kierowcy wykorzystują ją do skośnego parkowania w zatokach i na chodnikach. Taka szerokość miejsca do poruszania się aut staje się dziś zbędna w obliczu zakończonej przebudowy placu Pięciu Rogów, która w jego najbliższym sąsiedztwie ruch całkowicie zmieni, a w nieco dalszym go zmniejszy” – pisze na swojej stronie ZDM.

Dzisiejszy i planowany przekrój. Źródło: ZDM w Warszawie

“Dlatego ul. Krucza przejdzie metamorfozę i zyska śródmiejski charakter. Środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony wysokimi szpalerami drzew. Ruch samochodów zostanie uspokojony, auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pięknej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki. Tym samym ul. Krucza stanie się przestrzenią przyjazną dla wszystkich oraz miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń” – dodaje.

Ulica Krucza w 1960 r. Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/, Autor: Harrison Forman

Istnieje szansa, że na fragmentach ul. Kruczej wyeksponowany zostanie historyczny bruk, dziś znajdujący się pod asfaltem. Jesienią 2023 r. Zarząd Dróg Miejskich pod okiem konserwatora zabytków dokonał kilku odkrywek w celu zbadania stanu zachowanej kostki. Jak dotąd nie podjęto jeszcze decyzji, czy i gdzie będzie ona wykorzystana.

Zmiana oblicza ul. Kruczej jest jednym z elementów Nowego Centrum Warszawy. To realizowany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego plan przemiany centralnej części miasta, aby nabrała charakteru wygodnej, dostępnej i zielonej przestrzeni miejskiej.

Źródło: ZDM w Warszawie

Czytaj też: Metamorfoza | Miasto | Warszawa | whiteMAD na Instagramie  | Urbanistyka

Krucza obecnie. Fot. ZDM w Warszawie
Krucza obecnie. Fot. ZDM w Warszawie
Krucza obecnie. Fot. ZDM w Warszawie
Krucza obecnie. Fot. ZDM w Warszawie
Dzisiejszy i planowany przekrój. Źródło: ZDM w Warszawie
Odkrywki bruku. Fot. ZDM w Warszawie
Odkrywki bruku. Fot. ZDM w Warszawie
Odkrywki bruku. Fot. ZDM w Warszawie
Odkrywki bruku. Fot. ZDM w Warszawie
Odkrywki bruku. Fot. ZDM w Warszawie
Brukowana Krucza w 1959 r. Źródło: United States Library of Congress, Autor: Warren K. Leffler
Kwiecień 1959 r. Wojskowi oczekujący przed Hotelem Grand na oficjalną delegację z Chińskiej Republiki Ludowej. Widoczna jest brukowana Krucza. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe, Autor: Mogens Tørsleffmore
Krucza w 1960 r. Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/, Autor: Harrison Forman

Recent Posts

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej