Ulica Wrocławska w Poznaniu bez szpecących szyldów!

Poznańscy urzędnicy na dobre zabrali się za poprawę estetyki w centrum miasta. Dziś zobaczyliśmy metamorfozę trzech prywatnych punktów, które odważyły się zmienić pstrokate szyldy na takie, które lepiej pasują do historycznego otoczenia. Tak zmienia się ulica Wrocławska w Poznaniu.

Intensywna walka ze szpetnymi szyldami w Poznaniu jest możliwa dzięki obowiązującemu od kilkunastu miesięcy Parku Kulturowemu Stare Miasto. To dokument przyjęty w 2018 r., który ogranicza samowolę reklamową i określa, jak powinien wyglądać Stary Rynek i jego najbliższe okolice. Jednak sam dokument nie wystarczy, tutaj cenna jest aktywność urzędników i przychylność do zmian najemców lub właścicieli lokali w centrum Poznania.

Na szczęście coraz więcej z nich przekonuje się, że montując skromne szyldy i czyszcząc witryny sklepów i knajp mogą tylko zyskać. Ostatnią rewolucję udało się przeprowadzić na ul. Wrocławskiej. Działające tam trzy lokale gastronomiczne pozbyły się kolorowych reklam (FryDay, GastroFaza, ollo Bistro). W ich miejscu pojawiły się eleganckie, proste napisy: LODY, FRYTKI, ZAPIEKANKI. Teraz wszystko ma ręce i nogi, i każdy wie, czego może spodziewać się zaglądając do danego miejsca.

Poznaniakom gratulujemy zmian i cieszymy się, że podobnych będzie w przyszłości jeszcze więcej. Metamorfozę najlepiej widać na suwaku PRZED i PO tutaj:

Zobacz również: Poznań | Metamorfoza | Urbanistyka | Logo | Identyfikacja wizualna

źródło: Park Kulturowy Poznań

Historia ulicy Wrocławskiej:

Ulica Wrocławska – ulica w Poznaniu na Starym Mieście, na osiedlu samorządowym Stare Miasto biegnąca od Starego Rynku w kierunku południowym. W średniowieczu nosiła nazwę Wrocławska, do 1919: Breslauerstrasse, 1919-1939: Wrocławska, 1939-1945: Torstrasse, od 1945: Wrocławska.

W ciągu ulicy zlokalizowana była Brama Wrocławska stanowiąca element murów miejskich (rozebrana w XIX wieku). Od 1 maja 2012, ulica ta jest deptakiem, udostępnionym pieszym i rowerzystom. Mieszkańcy, którzy parkują w podwórzach kamienic oraz samochody dostawcze w godz. 6-11, mogą się po niej poruszać bez przeszkód.

Trakt został wytyczony w 1253, wraz z lokacją miasta lewobrzeżnego. W XV i XVI wieku przy Bramie Wrocławskiej funkcjonował szpital dla trędowatych fundacji Gertrudy Reszlowej. W latach 1797-1799 murarz Schildener odkupił od miasta część Bramy Wrocławskiej (tzw. bastion) i urządził w tym miejscu bardzo modną kawiarnię z bilardem