neon w gdyni

W Gdyni zabłysnął nowy neon. Nawiązuje do międzynarodowego kodu flag sygnałowych

Nowy neon w Gdyni to kilka świetlnych fragmentów, które nawiązują do kodu flag sygnałowych. Jego projekt powstał w studio Full Metal Jacket.

Neon zaprojektowali projektanci studio graficznego Full Metal Jacket. Studio specjalizuje się w projektowani wystaw, katalogów, animacji i przedmiotów użytkowych. Wielokrotnie współpracowali z Centrum Sztuki Współczesnej. Na swoim koncie mają też współpracę z Arturem Rojkiem, dla którego zaprojektowali okładkę płyty “Składam się z ciągłych powtórzeń”, gdzie umiejętnie połączyli czarno-biały portret wokalisty ze złotawą ramką i czcionką. Teraz do ich portfolio dołączyła świetlna instalacja w Gdyni.

Neon powstał w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej jesień 2020, która odbywa się w tym roku w nieco zmienionej formule. Neon pojawił się w przejściu między budynkami bibliotek nad schodami. Instalacja świetlna ma podkreślać znaczenie miejsca jako wejścia do mieszkalnej części dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana, tuż przy ulicy Biskupa Dominika.

neon w gdyni


Projektując neony zespół Full Metal Jacket inspirował się symbolami wykorzystywanymi w międzynarodowym kodzie flag sygnałowych. Projektantom udało się osiągnąć efekt poświaty, która wizualnie ogrzewa przestrzeń ulicy, aby wraz z powstającym u dołu parkiem kieszonkowym i biennalową rzeźbą “Czesacz Mgły”, stworzyć charakterystyczny punkt dzielnicy. Wykorzystanym motywem lokalnym było skrócenie nazwy dzielnicy do hasła “WZG”, które używane jest przez lokalnych mieszkańców.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym z budżetu Miasta Gdynia.

Czytaj więcej: Gdynia | Neon | Miasto | Sztuka | Wydarzenia

Neon w Gdyni sfotografował Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły