W Warszawie posadzą 26 tysięcy drzew i krzewów. Akcja ruszyła!

Ruszyła wiosenna akcja nasadzenia drzew i krzewów w warszawskich lasach. Posadzonych zostanie w sumie 26 tysięcy drzew i krzewów.

Prace prowadzone będą w trzech lasach na terenie miasta. Akcja obejmuje Las Kabacki, Las Bródno i Las Bemowo. W każdym z nich posadzonych zostanie od kilku do kilkunastu tysięcy sztuk drzew i krzewów różnych gatunków. Najwięcej pojawi się na terenie Lasu Kabackiego. Będą to między innymi dęby szypułkowe, klony, lipy, wiązy, czereśnie, głogi i jabłonie. Łącznie to 12,8 tysięcy nowych sadzonek.

W Lesie Bemowo zasadzone zostaną dęby szypułkowe, lipy, wiązy, czereśnie, jabłonie, grusze i berberysy. W sumie 10,1 tysięcy sztyk. Las Bródno zyska dęby szypułkowe, lipy i wiązy – łącznie to 3,4 tysięcy drzew. Proces nasadzeń zakończy się na początku kwietnia.

Wiosenne nasadzenia zostały poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami jeszcze jesienią ubiegłego roku. Pracownicy Lasów Miejskich – Warszawa przygotowali wtedy glebę i dobrali odpowiedni skład sadzonek, pamiętając o konkretnych wymaganiach siedliskowych dla każdego gatunku.

Tegoroczne wiosenne nasadzenia wzbogacą liczbę drzew i krzewów w warszawskich lasach o ponad 26 tys. sztuk. W ubiegłym roku dzięki miejskim leśnikom ich liczba zwiększyła się łącznie o ponad 105 tysięcy. A to tylko część nasadzeń realizowanych przez stołeczne jednostki. Nowe drzewa pojawiły się też w warszawskich parkach i miejscach, gdzie prowadzone są miejskie inwestycje, np. na placu Pięciu Rogów, przy rondzie Dmowskiego oraz przy nowych stacjach metra na Bemowie. Obecnie w stolicy jest ponad 9 mln drzew.


Sukcesywnie zwiększa się również powierzchnia terenów zarządzanych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Tylko w ubiegłym roku tej miejskiej jednostce powierzono w opiekę ponad 12 ha gruntów. Obecnie lasy w stolicy zajmują 15 procent powierzchni miasta.

Miasto przypomina, że mieszkańcy mają wpływ na to, gdzie pojawią się nowe drzewa i krzewy. Warszawiacy mogą proponować miejsca nasadzeń poprzez projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego oraz dzięki aplikacji mobilnej Milion drzew dla Warszawy. Odkąd umożliwiono zgłaszanie lokalizacji nasadzeń przez internet mieszkańcy wskazali miejsca dla nasadzeń 27 tysięcy drzew. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z Mokotowa i Woli.

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Las | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Ogród Krasińskich w Warszawie

źródło: UM Warszawa