Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Widok 16 – warszawska kamienica z unikatową pamiątką sprzed lat

Śródmiejska ulica Widok ukryta jest w cieniu powojennej zabudowy. Jej kamienice miały sporo szczęścia i w większości przetrwały wojnę i powstanie. Jednak w latach powojennych rozebrano część z nich, tworząc miejsce pod nowe budynki utrzymane w duchu socrealizmu. Północna pierzeja ulicy dotrwała do dziś w dużo lepszym stanie, niż południowa część. Wśród przedwojennej zabudowy na uwagę zasługuje kamienica Aleksandra Lednickiego, stojąca pod adresem Widok 16.

Trzypiętrowa kamienica z oficynami została wybudowana w 1885 roku według projektu duetu architektów – Jana Hinza i Anzelma Dobromira Krysińskiego dla adwokata i filantropa Aleksandra Lednickiego, znanego z bliskiej współpracy z Józefem Piłsudskim. Nieruchomość posiadała bogato zdobioną secesyjną fasadę o dwóch ryzalitach w skrajnych osiach oraz cofniętą część środkową. Po wojnie budynek ogołocono z większości zdobień, co sprawiło, że stracił dużo ze swojego uroku.

Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Widok 16


Jego sytuacja zmieniła się kilka lat temu, gdy wspólnota mieszkaniowa postanowiła przeprowadzić generalny remont wraz z rekonstrukcją oryginalnego wyglądu. Budynkowi przywrócono dawny blask. Odnowiono elewację w całej kamienicy, na część frontową powróciły dekory, na dziedzińcu skuto asfalt, położono kostkę brukową, odnowiono również odboje oraz zdrój. Zadbano również o wnętrza. Zachowano oryginalne elementy wystroju klatek schodowych. Na reprezentacyjnej klatce znajdziemy między innymi oryginalną stolarkę drzwiową i okienną, kute balustrady, czy zdobne wnęki. Podobnie zresztą na mniejszych, uboższych bocznych klatkach. Przy okazji remontu na ścianie jednej z oficyn zakonserwowano stare szyldy reklamowe w języku polskim i rosyjskim. To prawdziwy unikat w skali całej Warszawy.

Źródło: fotografiawarszawy.com, czmurek.com

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

 

Temat: Widok 16 – warszawska kamienica z unikatową pamiątką sprzed lat

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły