Ul. Jana Kazimierza

Wielka przebudowa ruszyła! Ul. Jana Kazimierza przejdzie metamorfozę

Przebudowa ul. Jana Kazimierza wystartowała. Droga zyska nowe oblicze i zostanie dostosowana do zmian, jakie w ostatnich latach przeszły Odolany, zmieniając się z terenów przemysłowych w mieszkalne. Na całej długości zostanie przebudowana jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje. Powstanie też nowa droga dla rowerów i wygodne miejsca postojowe. Zwieńczeniem prac będzie nowa zieleń, o którą zabiegali mieszkańcy. 

Czasowa organizacja ruchu podzielona jest na etapy, żeby trwające prace budowlane miały jak najmniejszy wpływ na życie codzienne. – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta Warszawy. Ta przebudowa to kolejny znak nadchodzących dobrych zmian transportowych na Odolanach. Przypominam, że zaawansowana jest już budowa trasy tramwajowej na ulicy Kasprzaka. W przygotowaniu jest też zapowiadany projekt przebudowy ulicy Ordona. – dodaje.

Ul. Jana Kazimierza


Na całej długości ul. Jana Kazimierza zostanie przebudowana jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje. Powstanie też droga dla rowerów. Miejsca postojowe zostaną wyznaczone w zatokach parkingowych. Na przejściach zastosowane będą elementy uspokojenia ruchu w postaci azyli (wysp dzielących) o szerokości 2,5 m. Przebudowa ul. Jana Kazimierza jest na tyle ważnym i dużym projektem, że postanowiono skonsultować go z mieszkańcami. W trakcie spotkań wpłynęło prawie 200 różnych postulatów. Szczególną uwagę podczas konsultacji mieszkańcy zwracali na nową zieleń. Dlatego posadzonych zostanie aż 250 nowych drzew – będą to m.in. platan klonolistny, lipa drobnolistna czy klon pospolity. Pojawią się też tysiące krzewów i bylin oraz łąki kwietne. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to ponad 22 tys. m.kw.

Odolany to obszar, który przechodzi dynamiczne zmiany. Kiedyś zdominowany był przez zakłady przemysłowe, których większość nadal tu funkcjonuje. – Obok nich powstało w ostatnich latach wiele osiedli, które zamieszkuje kilka tysięcy osób. Do tych zmian trzeba także przystosować sieć drogową – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Zaplanowana modernizacja ulicy Jana Kazimierza przekształci ją w ciąg lokalny, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort, więcej zieleni i mniej hałasu – dodaje Strzałkowski.

Ul. Jana Kazimierza

Wykonawca, firma Strabag Polska, ma na całość prac 20 miesięcy od momentu podpisania umowy, co nastąpiło w maju. Wartość całego kontraktu to 35 mln złotych. W tej cenie nie zawiera się wyłącznie prosta wymiana nawierzchni. Ulicę czeka prawdziwa zmiana jakościowa pod kątem bezpieczeństwa, ilości zieleni czy też jakości oświetlenia. To szczególnie ważne, bo okolica znacznie rozwinęła się w ostatnich latach. Powstała gęsta zabudowa, nowy mieszkańcami są często rodziny z dziećmi. – podsumowuje Karolina Gałecka, zastępczyni Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Źródło: zdm.waw.pl

Czytaj też: Metamorfoza | Miasto | Warszawa | whiteMAD na Instagramie  | Urbanistyka

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły