Wieś w mieście. Powstanie pole uprawne w centrum Krakowa!

Wyobrażacie sobie pole pszenicy w centrum miasta? A może chcielibyście, żeby zamiast placów głównych powstały areały wysiane roślinami jadalnymi i warzywami? Na taki pomysł wpadł już kilkadziesiąt lat temu wybitny polski architekt profesor Witold Cęckiewicz. Dziś po niemal 50 latach projekt powrócił i spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem wsród mieszkańców Krakowa! Poznajcie Urbanfarm! 

Urbanfarm, czyli dzielnica z dużą przestrzenią uprawną, z której korzystają mieszkańcy. Jest wyrazem powrotu do nieco wyidealizowanej przeszłości – małopolskiej wsi, w której każdy się zna, żyje lokalnie i ma dostęp do zdrowej, miejscowej żywności. Dwie trzecie terenu zajmuje pole, które jest miejscem uprawy wielu gatunków warzyw i roślin jadalnych, dookoła rosną różne rodzaje drzew owocowych. Projekt zakłada m.in. odnowione dawnego modernistycznego pawilonu, nadając mu nową ekologiczno-edukacyjną funkcję. Na parterze oprócz stanowisk z zebraną żywnością zaaranżowano kuchnie, gdzie będzie można przetwarzać zbierane na miejscu warzywa i owoce. Na górnej kondygnacji z myślą o lokalnej społeczności zaprojektowano centrum spotkań, wydarzeń i wystaw.

Stworzyliśmy projekt miejskiej farmy dla krakowskiego Osiedla „Podwawelskiego” z lat 70/80 XX wieku zrealizowanego według projektu profesora Witolda Cęckiewicza. Projekt ma szansę na realizację dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którym zależy na zachowaniu terenów zielonych na ich osiedlu. Gdyby powstał byłby prawdopodobnie pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. – mówi architekt Adrian Kasperski

Projekt pokazuje jak można sobie radzić ze zdegradowaną przestrzenią blokowisk polskich miast. Mamy nadzieję, że jego wielowymiarowość przyniesie wiele korzyści dla całej społeczności – pomoże wzmocnić więzi międzyludzkie oraz zainicjuje ciekawe zmiany społeczne propagując zdrowe i zrównoważone podejście do życia.

Wieś w mieście to nie obciach! 

Lokalizacja:
Osiedle Podwawelskie, Kraków

Autorzy:
Adrian Kasperski, Alicja Nowak

źródło: arch. Adrian Kasperski