ARCHITEKTURA

Wieża światła w Manchesterze. Jest inspirowana naturą!

Wieża światła jest najnowszym projektem pracowni architektonicznej Tonkin Liu. Budynek zlokalizowany jest w dość popularnej dzielnicy Manchesteru Civic Quarter. Cały design i budowa wieży oparta była na biomimetyce, czyli nauce badającej struktury, zachowania i procesy, jakie zachodzą w naturze. 

Dzielnica znajduje się w samym centrum serca miasta. Mieści ona jedne z najważniejszych budynków takich jak np. wieże No.1 i No.2 St. Peters Square. Wieża wchodzi w skład tamtejszego niskoemisyjnego centrum energetycznego dostarczającego energie do kluczowych obiektów w całej dzielnicy.  Jej budowa miała na celu również przekształcenie przestrzeni niedaleko dworca w punkt orientacyjny, jakim się stała wieża światła.

Pierwsze projekty designu tego typu o nazwie „Shell Lace Structure”  rozpoczęły się w 2009 roku, będąc wcześniej bazą wyjściową do budowy podobnej wieży w mieście Hull w Wielkiej Brytanii. Ciekawostką jest fakt, iż dzięki temu projektowi architektonicznemu stworzono prototyp stentu do rur oddechowych dla ludzi po operacji przeszczepu tchawicy.

Wieża światła o wysokości 40 metrów służy elektrowni cieplnej, mieszcząc w sobie przewody kominowe, które odprowadzają ciepło z silnika kogeneracyjnego oraz dwóch kotłów gazowych. Jest to odważny ruch w ekologicznych projektach środowiskowych architekta. Ta najnowsza i dotąd największa zbudowana przez pracownie struktura biomimetyczna powstała na podstawie badań nad lekkim budownictwem i naturalnej geometrii Matki Ziemi prowadzonych przez Tonkin Liu oraz grupę inżynierów z firmy Arup.

Wszystkie owalne ściany obiektu zbudowane są z ciętych laserowo płaskich płyt stalowych o grubości od sześciu do ośmiu milimetrów. Zespawane ze sobą stworzyły stabilną i wytrzymałą konstrukcję zbudowaną z zakrzywionych powierzchni. W celu zapewnienia stabilności zwiększając przy tym powierzchnie, cała owalna forma jest pofałdowana, a wewnętrzna konstrukcja stalowa w postaci krat pozwoliła na zużycie mniejszej ilości surowców niż w przypadku gładkiej formy walca.

Liczne perforacje w blachach wieży pozwalają na większy przepływ przez nią wiatru oraz mieści ona również reflektory LED, które oświetlają ją po zmroku, stąd też nazwa „Wieża Światła”.

Czerpiąc z geometrii występującej w naturze, forma wieży jest jej siłą” – powiedział Tonkin Liu.

Obiekt wraz z elektrownią otoczone są dookoła swego rodzaju fasadą o łącznej długości 63 metrów wykonaną z ceramicznych płytek. Całościowo do konstrukcji użyto 1373 płytek o 31 różnych kształtach, dzięki czemu na całej rozpiętości jej wygląd się zmienia. Posiada wbudowane jedno duże okno, które pozwala przechodnim zaglądać do środka i obserwować pracę centrum energetycznego. Płytki muru wykończone są na biało z wysokim połyskiem, co pozwala jej na zgrabne odbijanie światła za dnia, a w nocy oświetla ją wcześniej wspomniany zaprogramowany system świetlny.

Nowoczesne metody konstrukcyjne wykorzystujące zaawansowane modelowanie cyfrowe, analizę i fabrykację, w połączeniu z zasadami projektowania, umożliwiły powstanie innowacyjnej struktury Shell Lace Structure” – dodaje.

Cała dzielnica Civic Quarter słynie z inżynierskiego pionierskiego dziedzictwa. Projekt „Wieży Światła” jest gestem architekta ku gloryfikacji tego faktu oraz ku stworzeniu punktu orientacyjnego na miarę XXI wieku.

Czytaj też: Wielka Brytania | Ciekawostki | Ekologia | Metal | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com

Pracownia: https://tonkinliu.co.uk

Zdjęcia: https://www.instagram.com/matthewburnett/, https://davidvalinskyphotography.com

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej