Wioska start-upów w Stoczni Cesarskiej. Znamy zwycięski projekt!

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa i ujawnia kolejny projekt, który planuje zrealizować na swoim terenie. W piątek 12. kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji mobilnego miasteczka kontenerowego. Stocznia Cesarska chce stworzyć przy żurawiu M3, który już wkrótce zostanie otwarty jako 360°punkt widokowy, miejsce dla społeczności start-upów. Spółka ogłosiła również nawiązanie współpracy z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości, której celem mają być projekty wprowadzające start’upy i firmy z sektora MŚP na teren miasteczka kontenerowego w Stoczni Cesarskiej.

Konkurs prowadzony był we współpracy z Fundacją „Edukacja, Praktyka, Rozwój i Wydziałem Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej.

Cały proces trwał od stycznia 2019 do dziś i obejmował 4 sesje warsztatowe prowadzone przez specjalistów, którzy wskazywali na niuanse zadania konkursowego i wyzwania związane ze specyfiką zastosowania kontenerów morskich jako podstawowego materiału konstrukcyjnego oraz wizytę w terenie. -mówił dr inż. arch. Grzegorz Pęczek, Wiceprezes Fundacji „Edukacja, Praktyka, Rozwój”, Dziekan Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej.

Spośród zgłoszonych prac jury najwyżej oceniło koncepcję przygotowaną przez Sylwię Skwarczyńską i Magdalenę Maczan. Drugie miejsce zajęły Weronika Gielo, Marta Zygzuła i Zuzanna Radtke, a trzecie koncepcja Agaty Jowanowskiej, Pauliny Rakiel i Alicji Walentynowicz. Jeden z członków jury – Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej tak podsumowuje wynik konkursu:

Zwycięski projekt przekonał jury koncepcją, która w największym stopniu pozwalała oddać ducha bliskiemu miasteczku w skali mikro, a równocześnie zachować surowy i przemysłowy charakter miejsca, szanując historyczne walory otoczenia. Miejska struktura pokazuje dobre rozumienie obecnych warunków i kontekst miejsca. Najważniejsze jednak, że autorzy projektując, potrafili postawić się w roli przyszłych gości miasteczka. Dzięki takiemu połączeniu możemy być przekonani, że przyszli pracownicy w częściach wspólnych, firmy z grupy start’upów czy chociażby podróżujący po świecie przedstawiciele wolnych zawodów odnajdą w przyszłym miasteczku coś więcej niż zwykłe miejsce do pracy. Naszym celem jest kreowanie społeczności i wierzę, że ten projekt na to pozwoli.

W nadchodzących miesiącach zostanie przeanalizowana szczegółowo wykonalność zwycięskiej propozycji, aby zdecydować, czy projekt faktycznie może zostać zrealizowany. Równolegle Stocznia Cesarska Development ogłosiła rozpoczęcie współpracy z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości. Kooperacja zakłada promocję projektów przygotowywanych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start’upów na terenie miasteczka kontenerowego,  komercjalizację powierzchni, a także stworzenie koncepcji animacji społeczności oraz jej obsługę w tej przestrzeni.